Sulm ajror në kryeqytetin e Etiopisë, 10 të vdekur, mes tyre edhe fëmijë, dhjetëra të tjerë të plagosur

Ushtria e Etiopisë ka kryer një sulm ajror në kryeqytetin e rajonit të shkatërruar nga lufta Tigray duke vrarë dhjetë njerëz dhe plagosur më shumë se 20.

Qeveria tha se sulmi të enjten, i fundit në një fushatë bombardimesh ajrore, goditi një fabrikë në Mekelle të përdorur nga Fronti Çlirimtar i Popullit Tigray (TPLF). Forcat ajrore “shkatërruan pjesën e dytë të Inxhinierisë Industriale Mesfin. Objekti u përdor nga grupi terrorist TPLF për mirëmbajtjen e pajisjeve të tij ushtarake”, tha zëdhënësja e qeverisë Selamaëit Kassa.

Dr Hayelom Kebede, drejtor i kërkimit në Spitalin e Referimit të Mekele’s Ayder, tha se një zonë banimi u godit dhe u shkaktuan viktima

“Numri i të vdekurve arrin në 10,” tha Kebede, krahasuar me numërimin e tij të mëparshëm që e vendosi numrin e të vdekurve në gjashtë dhe rendit 21 persona si të plagosur. Ai parashikoi se numri i të vdekurve do të rritej sepse kujdesi mjekësor është shumë i kufizuar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.