“Sulm ajror nga dy helikopterë të Forcave të Armatosura të Ukrainës”, zjarr në një depo karburanti ruse pranë kufirit

Një zjarr shpërtheu në një depo karburanti në Belgorod, një qytet rus pranë kufirit me Ukrainën, tha guvernatori rajonal në kanalin e tij Telegram të premten në mëngjes.

Vyacheslav Gladkov, guvernatori i rajonit të Belgorodit, akuzoi Ukrainën se qëndron pas zjarrit pa dhënë prova të mëtejshme.

“Zjarri në depon e naftës ka ndodhur si pasojë e një sulmi ajror të ardhur nga dy helikopterë të Forcave të Armatosura të Ukrainës, të cilët kanë hyrë në territorin e Federatës Ruse duke fluturuar në lartësi të ulët. Nuk ka viktima”, tha Gladkov.
CNN nuk është në gjendje të verifikojë këtë pretendim.

Zjarri “përfshiu rezervuarët e karburantit”, raportoi media shtetërore ruse TASS, duke cituar Ministrinë ruse të Situatave të Emergjencave.

Dy punonjës të depos janë lënduar nga zjarri, por jeta e tyre nuk është në rrezik, tha Gladkov. Banorët në afërsi të depos janë duke u evakuuar, shtoi ai.

Shërbimet e urgjencës janë në vendin e ngjarjes duke luftuar zjarrin dhe nuk ka asnjë kërcënim për popullatën e qytetit, tha Gladkov.

Të mërkurën, Gladkov tha se shpërthime të veçanta në një depo municionesh në rajonin e Belgorod të martën vonë në mbrëmje mund të kenë ndodhur për shkak të një zjarri, duke cituar informacionin paraprak.

Belgorod është afër kufirit verilindor Ukrainë-Rusi, përtej të cilit shtrihet qyteti kryesor ukrainas i Kharkiv. Zona e Belgorodit u përdor si një terren për forcat ruse pak para pushtimit, dhe Kharkiv që atëherë është granatuar pamëshirshëm dhe goditet me raketa.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *