Sulm i armatosur në Kongon lindore, 25 civilë të vrarë

sulm i armatosur ne kongon lindore 25 civile te vrare
sulm i armatosur ne kongon lindore 25 civile te vrare

Numri i të vdekurve nga një sulm në një fshat në provincën lindore të Iturit të Republikës Demokratike të Kongos u rrit në 25 të dielën, tha një shef lokal dhe udhëheqës i shoqërisë civile, pasi një zëdhënës i qeverisë dhe një dokument i OKB-së konfirmuan sulmin.

Grupi i Kooperativës për Zhvillimin e Kongos (CODECO), një nga shumë milicitë që operojnë në lindjen e përfshirë nga konflikti, kreu vrasjet në fshatin Galayi, 70 km në veriperëndim të qytetit të Bunia, thanë ata.

Pesëmbëdhjetë trupa u zbuluan të dielën, përveç 10 trupave të gjetur të shtunën, i thanë Reuters Banzala Danny, një shef lokal dhe Vital Tungulo, një udhëheqës i shoqërisë civile.

Një dokument i brendshëm i OKB-së i parë nga Reuters dhe Jules Ngongo, zëdhënës i guvernatorit të provincës Ituri, konfirmuan sulmin dhe numrin fillestar të vdekjeve të 10 civilëve.

“Ne sigurojmë se të gjithë vrasësit do të ndëshkohen nga drejtësia,” tha Ngongo.

Situata e të drejtave të njeriut në Ituri është përkeqësuar që nga fillimi i vitit pasi CODECO kryen më shumë sulme, tha Zyra e Përbashkët e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut (UNJHRO) në një raport të botuar në mars.

CODECO dhe Forcat Demokratike Aleate (ADF), një grup tjetër milicësh, janë përgjegjës për shumicën e vrasjeve të civilëve në DRC lindore, sipas një raporti nga misioni paqeruajtës i OKB-së të lëshuar në mars.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts