Sulm i madh kibernetik në Ukrainë, Rusia mund të ketë nisur një ‘luftë hibride’, goditen bankat dhe ministria e mbrojtjes

Ukraina është goditur nga një sulm i madh kibernetik që synon ministrinë e mbrojtjes dhe disa banka në “luftë hibride” të dyshuar ruse disa orë pasi Putin njoftoi “tërheqjen”.

Rusia ka nisur një ‘luftë hibride’, ishte frika e së martës mbrëma pasi disa faqe kryesore të internetit të Ukrainës, duke përfshirë bankat, departamentet qeveritare dhe ministrinë e mbrojtjes, u goditën nga një sulm masiv kibernetik, shkruan Daily Mail.

Ukraina ka qenë nën sulm të vazhdueshëm nga hakerat rusë dhe të mbështetur nga Kremlini që nga aneksimi i Krimesë nga Moska në vitin 2014.
Spiunazhi kibernetik, dëmtimi i bazave të të dhënave dhe serverëve, ndërprerja e energjisë dhe e komunikimit dhe dezinformimi janë të gjitha armët rutinë në armaturën ruse.

Sonte, disa banka kryesore të Ukrainës, duke përfshirë PrivatBank, Oschad dhe Bankën Shtetërore të Kursimeve të Ukrainës, përjetuan probleme me transaksionet dhe aplikacionet celulare, së bashku me ndërprerje të tjera në faqet e internetit të Ministrisë së Mbrojtjes dhe të shërbimeve të armatosura.

Mediat ukrainase raportuan se klientët po zbulonin se aplikacionet e tyre bankare nuk po funksiononin dhe njerëzit nuk mund të paguanin për mallrat me karta.
Një deklaratë nga ministria e mbrojtjes në Kiev, e publikuar në Facebook, tha se ata kishin pësuar një sulm të mundshëm DDoS (distributed denial of service) – një përpjekje me qëllim të keq për të ndërprerë një server ose rrjet duke e mposhtur objektivin me një vërshim trafiku interneti.

Deklarata shtoi: “Aktualisht është duke u zhvilluar puna teknike e planifikuar për rivendosjen e funksionimit të rregullt të ueb portalit të ministrisë”.
Agjencia qeveritare që mbron Ukrainën kundër luftërave kibernetike, Qendra për Inovacionin Strategjik dhe Sigurinë e Informacionit, u përpoq të qetësonte frikën.
Në një deklaratë në faqen e saj në Facebook thuhet: KUJDES: NUK KA KWRCWNIM PËR FONDET E DEPOZITUESVE PRIVATBANK.

“Gjatë orëve të fundit, Privatbank ka qenë nën një sulm masiv DDoS. Përdoruesit e Privat24 raportojnë probleme me pagesat dhe aplikacionin në përgjithësi. Disa përdorues nuk arrijnë të hyjnë fare në Privat24, të tjerë nuk shfaqin gjendjen dhe transaksionet e fundit.

“Privat garanton se nuk ka asnjë kërcënim për fondet e depozituesve. Sulmi kibernetik ka të bëjë vetëm me aplikacionin Privat24. Pjesa tjetër e transaksioneve financiare kryhen normalisht.

“Oschadbank gjithashtu ka dështime, dhe bankingu në internet është në rënie”. “U sulmuan gjithashtu faqet e internetit të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Forcave të Armatosura të Ukrainës”.

Me Rusinë që grumbullon më shumë se 130,000 trupa në kufirin me Ukrainën dhe fuqitë perëndimore që presin një pushtim të plotë, qeveria e Kievit dhe ekspertët e pavarur gjithmonë kanë pritur që aktiviteti armiqësor kibernetik të rritet në një përpjekje për të destabilizuar vendin para ose gjatë çdo sulmi.

Lajmi erdhi pas një dite mesazhesh të përziera nga Kremlini me pretendimet se forcat e tyre në kufijtë e Ukrainës po tërhiqeshin pasi ‘stërvitjet ushtarake’ u pritën me skepticizëm nga NATO dhe vëzhguesit perëndimorë, të cilët thanë se nuk kishin parë shenja të de-përshkallëzimit.

Tërheqja e dukshme e Rusisë po trajtohet me skepticizëm ekstrem në Perëndim, ku agjencitë e inteligjencës dyshojnë se mund të jetë pjesë e një mashtrimi për të nisur një operacion më të vogël ushtarak në rajonet e Ukrainës Lindore ku po luftojnë separatistët rusë.

Putin insistoi gjithashtu se fati i dy rajoneve të shkëputura ukrainase – ku rebelët e mbështetur nga Moska po luftojnë kundër qeverisë – duhet të jetë pjesë e bisedimeve sepse ‘gjenocidi’ është duke u zhvilluar atje. Dhe ai përsëri akuzoi Perëndimin se ka injoruar kërkesën e tij që Ukraina të ndalohet nga NATO, duke nënvizuar se sa larg janë ende të dyja palët.

Ai tha: “Sigurisht që ne nuk e duam atë [luftë]”, pas diskutimeve të tij me Scholz në Moskë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *