Sulm i mundshëm terrorist? Policia ‘blindon’ sinagogën në Gjermani pak para festës hebraike

Policia në Gjermaninë Perëndimore ka njoftuar se ka informacion në lidhje me një situatë potencialisht të rrezikshme në një institucion hebre të qytetit Hagen.

Policia e Dortmund tha përmes Twitter se kishte ndërmarrë veprimet e duhura , pa dhënë detaje të mëtejshme në lidhje me kërcënimin. Mediat lokale raportuan se shumë oficerë policie të armatosur ishin vendosur jashtë sinagogës së qytetit.

Sot është festa hebraike e Yom Kippur, gjatë së cilës besimtarët kalojnë natën në sinagoga.

” Ne kemi informacion në lidhje me një kërcënim të mundshëm në lidhje me një institucion hebre në Hagen. Janë marrë masa mbrojtëse. “Ne jemi në kontakt të ngushtë me komunitetin hebre,” tha postimi i policisë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *