Sulm kibernetik gazsjellësit amerikan

12:05 10/05/2021

Shpallet gjendja e jashtëzakonshme, transporti me cisterna

Qeveria amerikane shpalli gjendjen e jashtëzakonshme pas sulmit kibernetik ndaj gazsjellësit më të madh të në vend. Gazsjellësi Colonial Pipeline transporton çdo ditë 2.5 milionë fuçi karburanti në ditë apo 45 për qind të nevojave të bregut lindor me benzinë, naftë dhe gaz.

Sistemi kompjuterik i gazsjellësit doli tërësisht offline të premten e kaluar pas sulmit nga një bandë kibernetike kriminale.

Gjendja e emergjencës do të mundësojë transportimin e karburantit në rrugë tokësore. Për shkak të bllokimit të gazsjellësit, çmimi i karburantit u rrit me 3 për qind dhe dëmet do të shtohen nëse bllokimi zgjat.

Disa burime konfirmojnë se sulmi kibernetik është ndërmarrë nga banda kibernetike kriminale DarkSide, që mundi të infiltrohej në sistemin e gazsjellësit Colonial të enjten e kaluar dhe tani mban të bllokuar 100GB të dhëna.

Pasi morĂ«n tĂ« dhĂ«nat, hakerat i kyçën ato nĂ« disa servera tĂ« tjerĂ« dhe kĂ«rkojnĂ« para nĂ« kĂ«mbim tĂ« çlirimit tĂ« tyre. NĂ«se paratĂ« nuk do tĂ« paguhen, hakerat kanĂ« kĂ«rcĂ«nuar t’i publikojnĂ« tĂ« dhĂ«nat nĂ« internet.

Colonialtha se po punon me agjencitë ligjzbatuese dhe me ekspertë të sigurisë kibernetike të Departamentit të Energjisë për të rikthyer shërbimin.

“NdĂ«rprerja e punĂ«s pĂ«r njĂ« ose dy ditĂ« nuk pĂ«rbĂ«n ndonjĂ« shqetĂ«sim tĂ« madh, por ndĂ«rprerja pĂ«r katĂ«r ose pesĂ« ditĂ« do tĂ« ketĂ« ndikim tĂ« madh nĂ« mbarĂ« rajonin e Atlantikut qendror dhe juglindor,” thotĂ« AndreĂ«LipoĂ«, president i firmĂ«s LipoĂ«Oil.

Deri tani ekspertët kanë mundur të kthejnë në punë vetëm disa linja anësore të transportit të karburantit nga një terminal tek tjetri.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.