Sulm kibernetik ndaj Microsoft, SHBA akuzon Kinën

19:40 06/03/2021

SHBA po shpreh shqetësim rreth një sulmi në softuerin e Microsoft-it, që kompania e teknologjisë i ka hedhur faj Kinës.

“Ky Ă«shtĂ« njĂ« kĂ«rcĂ«nim aktiv,” tha tĂ« premten sekretarja e shtypit tĂ« ShtĂ«pisĂ« sĂ« BardhĂ«, Jen Psaki. “Gjithkush qĂ« drejton kĂ«ta serverĂ« – qeveria, sektori privat, akademia – duhet tĂ« veprojĂ« tani pĂ«r t’i rregulluar ato.”

Zonja Psaki u tha gazetarĂ«ve se ShtĂ«pia e BardhĂ« ishte “e shqetĂ«suar se ka njĂ« numĂ«r tĂ« madh tĂ« viktimave” dhe tha se dobĂ«sitĂ« e gjetura nĂ« serverat e Microsoft “mund tĂ« kenĂ« ndikime tĂ« mĂ«dha”. ËshtĂ« raportuar se dhjetĂ«ra mijĂ«ra organizata amerikane mund tĂ« ndikohen.

NdĂ«rsa, Qendra e InteligjencĂ«s sĂ« KĂ«rcĂ«nimeve tĂ« Microsoft ia atribuoi sulmet njĂ« “aktori tĂ« sponsorizuar nga shteti” me qendĂ«r nĂ« KinĂ« tĂ« cilin ata e quajtĂ«n Hafnium.

Gjiganti i teknologjisĂ« tha se Hafnium ishte pĂ«rpjekur tĂ« vidhte informacione nga grupe tĂ« tilla si studiuesit e sĂ«mundjeve infektive, firmat ligjore, institucionet e arsimit tĂ« lartĂ« dhe kontraktorĂ«t e mbrojtjes. Microsoft tha se “hakerat” kishin pĂ«rdorur serverin e tij tĂ« postĂ«s pĂ«r tĂ« sulmuar objektivat e tyre.

SHBA ka akuzuar prej kohësh Pekinin për spiunazh, por një zëdhënës i qeverisë kineze i tha agjencisë së lajmeve Reuters se vendi nuk ishte prapa sulmit. Pekini ka hedhur poshtë në mënyrë të përsëritur akuzat që i janë bërë për sulm kibernetik./tvklan.al


TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *