Sulm me bombë në një bankë në Afganistan, humbin jetën tre persona, plagosen dhjetëra të tjerë

sulm me bombe ne nje banke ne afganistan humbin jeten tre persona plagosen dhjetera te tjere
sulm me bombe ne nje banke ne afganistan humbin jeten tre persona plagosen dhjetera te tjere

Një sulm me bombë ë një bankë private në qytetin Kandahar të Afganistanit, ka vrarë tre persona dhe ka lënë të plagosur 12 të tjerë.

Viktimat ishin njerëz që kishin shkuar të tërhiqnin pagat mujore, kanë thënë autoritetet.

Kandahari është qendër politike dhe shpirtërore për udhëheqësit e Afganistanit pasi lideri suprem i talibanëve, Hibatullah Akhundzada, qëndron aty dhe vendimet mbi çështje të mëdha zbatohen nga autoritetet në Kabul.

Talebanët morën pushtetin në Afganistan në gusht 2021 gjatë largimit kaotik të trupave amerikane dhe NATO-s pas 20 vjetësh.

Pavarësisht premtimeve për një qëndrim më të moderuar, talebanët gradualisht riimponuan një interpretim të ashpër të ligjit islam, ose Sheriatit, siç bënë gjatë sundimit të tyre të mëparshëm të Afganistanit nga viti 1996 deri në 2001.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts