Sulm me dron në bazën e bombarduesve në Rusinë jugore, tre të vdekur

Një sulm ukrainas me dron në bazën bombarduese Engels në Rusinë jugore ka lënë të vdekur tre persona, thotë Moska.

Mbrojtja ajrore thuhet se rrëzoi dronin, por rënia e mbeturinave shkaktoi viktima në sulmin gjatë natës.

Rusia akuzon Ukrainën për kryerjen e një sulmi të ngjashëm në aeroport, shtëpia e bombarduesve strategjikë, më 5 dhjetor. Baza shtrihet rreth 500 km (310 milje) në veri-lindje të kufirit me Ukrainën.

Ushtria ukrainase nuk ka komentuar zyrtarisht për këto sulme.
Ministria ruse e mbrojtjes thotë se mbrojtja ajrore e saj rrëzoi dronin ukrainas që fluturonte në lartësi të ulët rreth orës 01:35 me orën lokale të hënën (22:35 GMT të dielën).

Tre ushtarakë rusë vdiqën nga plagët e shkaktuara nga mbeturinat e dronit, shton ai.

Më herët, përdoruesit e rrjeteve sociale postuan video ku dëgjohen tinguj si shpërthime dhe sirena ajrore në aeroportin Engels.

Guvernatori i rajonit të Saratov tha se nuk kishte “asnjë kërcënim për banorët” e qytetit të Engels.

Në sulmin e mëparshëm të raportuar më 5 dhjetor në aeroportin dhe një bazë tjetër ajrore në rajonin Ryazan, tre ushtarakë u vranë gjithashtu nga mbeturinat e një droni të rrëzuar ukrainas, tha Moska në atë kohë. Dy avionë janë dëmtuar lehtë.

Ushtria ukrainase nuk bëri asnjë koment për sulmet e raportuara.

Baza ajrore Engels është përdorur në mënyrë të përsëritur nga Rusia për të kryer sulme me raketa në objektiva të ndryshëm në Ukrainë që kur Moska filloi pushtimin e saj në shkallë të plotë më 24 shkurt.

Kremlini e ka akuzuar Ukrainën se ka sulmuar territorin e saj më parë, por sulmet e supozuara në dhjetor janë më të thella në Rusi se sa ato të mëparshme.

Një numër i ekspertëve ushtarakë në Ukrainë dhe Perëndim i kanë përshkruar sulmet e raportuara si të turpshme për ushtrinë ruse.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts