Sulm me dron në Moskë, plagoset një person, mbyllet për pak kohë aeroporti Vnukovo. Rusia akuzon Ukrainën

Rusia ka akuzuar Ukrainën për një sulm me dron në Moskë që dëmtoi dy ndërtesa dhe mbylli për një kohë një nga aeroportet e qytetit.

Një dron u rrëzua mbi distriktin Odintsovo, në perëndim të qendrës së qytetit, dhe dy të tjerë u neutralizuan por u përplasën me zyra, thotë ministria ruse e mbrojtjes.

Një person është plagosur, raporton agjencia shtetërore ruse e lajmeve Tass. Zyrtarët ukrainas nuk e kanë pranuar incidentin.

Kryetari i bashkisë së qytetit Sergei Sobyanin tha se fasadat e dy ndërtesave të zyrave ishin dëmtuar lehtë.

Fluturimet u pezulluan për pak kohë nga Aeroporti Vnukovo, në jugperëndim të qendrës së qytetit dhe avionët në hyrje u ridrejtuan në aeroporte të tjera.

Në një deklaratë, ministria e mbrojtjes tha se “tentativa e sulmit terrorist” ishte “shpalosur”.

Sulmi me dron në orët e para të së dielës është i fundit për të cilin Moska ka fajësuar Kievin. Ukraina rrallë merr përgjegjësinë për sulmet brenda Rusisë.

Të hënën, zyrtarët rusë thanë se një dron ukrainas ra pranë një ndërtese të ministrisë së mbrojtjes.

Moska, e vendosur rreth 500 km (310 milje) nga kufiri ukrainas, është shënjestruar rrallë që kur Rusia nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës në shkurt 2022.

Ndërkohë, zyrtarët ukrainas thonë se një sulm me raketa ruse në qytetin e Sumy, në verilindje të vendit, ka lënë një person të vdekur dhe pesë të plagosur.

Një ndërtesë u shkatërrua nga një shpërthim rreth orës 20:00 me orën lokale (17:00 GMT), sipas transmetuesit publik Suspilne.

Zyrtarët thonë gjithashtu se dy persona u vranë në qytetin jugor të Zaporizhzhia të shtunën.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts