Sulm ndaj cisternave izraelite të naftës

sulm ndaj cisternave izraelite te naftes

Dy cisterna nafte që i përkasin Izraelit janë shënjestruar nga dronët e paidentifikuar në perëndim dhe veriperëndim të Maldiveve në ditët e kaluara.

Raportet e para tregojnë se shpërthimet kanë dëmtuar rëndë të dy cisternat e naftës.

Dy cisternat e naftës duhej të kalonin përmes ngushticës Bab al-Mandab dhe Detit të Kuq.

Ushtria e Jemenit kërcënoi se do të synonte anijet izraelite dhe cisternat e naftës në Detin e Kuq deri në fund duke vrarë banorët e Gazës nga forcat okupuese izraelite.

Megjithatë, dy dronët e përmendur të paidentifikuar shënjestruan cisternat e naftës në një distancë prej 2000 km nga ngushtica Bab al-Mandab.

Më e rëndësishmja, të dyja anijet u detyruan të ndryshonin kursin për shkak të dëmtimit dhe frikës se mos goditeshin përsëri.

Zyrtarët izraelitë nuk janë të gatshëm ta konfirmojnë apo mohojnë këtë lajm për arsye të ndryshme.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts