Sulm ndaj forcave turke në Siri, humbin jetën dy ushtarë

Një sulm ndaj trupave turke në provincën veriperëndimore Idlib të Sirisë ka vrarë dy ushtarë dhe plagosur tre të tjerë, sipas ministrisë turke të mbrojtjes.

Sulmi i së shtunës ndodhi pas një operacioni kërkimi dhe kontrolli në zonën e de-përshkallëzimit të Idlibit, tha ministria në një deklaratë. Ajo identifikoi ushtarët e vdekur si nënoficerë këmbësorie.

Idlib është kështjella e fundit e madhe rebele në luftën civile në Siri dhe pjesë patrullohen nga trupat turke dhe ruse.

Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut (SOHR) me qendër në Britani tha se një sulm me bombë në rrugë kundër një autokolone turke ndodhi në rrugën midis qytetit Idlib dhe Binnish. Ai tha se ushtarët e plagosur u evakuuan në Turqi me helikopter.

SOHR tha se sulmi u mor përsipër nga një grup i njohur si Mbështetësit e Kompanisë Abu Bakr al-Siddiq, i cili ka pretenduar sulmet e mëparshme ndaj forcave turke.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *