Sulm terrorist në një shkollë në Uganda, ekzekutohen 26 studentë dhe rrëmbehen 6 të tjerë

Të paktën 26 studentë janë vrarë dhe 6 të tjerë janë rrëmbyer pas një sulmi në një shkollë në perëndim të Ugandës nga rebelë të armatosur nga Forca Demokratike Aleate.

Zyrtari i lartë i Ugandës bëri me dije se 20 deri në 25 rebelë sulmuan shkollën e mesme Lhubirira në Mpondwe, gatë mesnatës, duke vrarë 26 nxënës dhe duke plagosur 8 të tjerë,  para se të ndiznin shkollë në zjarr.

Dyshohet se numri i viktimave është më i lartë, sakaq mësohet se 8 të plagosurit janë në gjendje të rëndë shëndetësore.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts