Sulme kamikaze në Kabul, të paktën 33 të vdekur

sulme kamikaze ne kabul te pakten 33 te vdekur
sulme kamikaze ne kabul te pakten 33 te vdekur

20:45 15/10/2021

Një shpërthim ka ndodhur në një xhami në Kabul, gjatë faljeve të së premtes. Të paktën 33 persona kanë mbetur të vrarë dhe 73 të plagosur, thonë  zyrtarët. Ky është sulmi i dytë masiv që targeton minoritetin e shitëve.

Reporterët kanë thënë për Reuters se ka pasur 3 sulme vetëvrasëse. Një person e hodhi veten në ajër tek hyrja e xhamisë dhe dy të tjerët brenda.

Raportimet thonë se numri i viktimave dyshohet të jetë më e lartë nga ajo e deklaruar. Në Kabul po bëhen thirrje masive për të dhuruar gjak për të plagosurit. /tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts