Sulme të dhunshme kundër sirianëve në qytetet turke, arrestohen 474 persona

sulme te dhunshme kunder sirianeve ne qytetet turke arrestohen 474 persona
sulme te dhunshme kunder sirianeve ne qytetet turke arrestohen 474 persona

Autoritetet turke arrestuan 474 persona pas trazirave anti-siriane që shpërthyen në disa qytete për arrestimin e një siriani që dyshohet se ngacmoi një fëmijë, tha sot Ministria e Brendshme.

Sipas postimit të ministrit Ali Gerlikaya në Platformën X, “474 persona u arrestuan pas veprimeve provokuese” kundër sirianëve në Turqi.

Pas arrestimit të Syros, me akuzën e ngacmimit seksual të një fëmije që i përkiste mjedisit të tij të ngushtë, tensionet ndaj komunitetit sirian në Turqi u intensifikuan. Grupe burrash sulmuan dyqanet në pronësi siriane në qytetin qendror turk të Kayseri (Cezarea) të dielën. Disa video të postuara në mediat sociale dhe të verifikuara nga AFP tregojnë burra që thyejnë dritaren e një dyqani ushqimor dhe i vënë flakën. “Ne nuk i duam më sirianët! Nuk duam më të huaj!”. bërtet një burrë në një nga këto video.

Guvernatori i Cezaresë u bëri thirrje banorëve të tregohen të përmbajtur, duke sqaruar në deklaratën e tij se edhe fëmija viktimë e ngacmimit ka nënshtetësi siriane.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dënoi të hënën këtë valë dhune kundër komunitetit të madh të refugjatëve sirianë. “Nuk ka rëndësi kush janë ata, është e papranueshme t’u vihet zjarri shtëpive të njerëzve,” tha ai, duke paralajmëruar kundër përdorimit të një gjuhe të tillë urrejtjeje për qëllime politike.

Megjithatë, trazirat u përhapën në qytete të tjera, përfshirë Stambollin, të hënën mbrëma. Një gazetar i AFP zbuloi se policia kishte rritur sigurinë rreth konsullatës siriane në Stamboll.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts