Sulmet ajrore vijojnë shkatërrimin e Mariupol

15:23 06/04/2022

Kryetari i bashkisë së portit të rrethuar ukrainas të Mariupolit, Vadym Boychenko, thotë se gjendja humanitare në qytet është “e tmerrshme” dhe se sulmet ajrore ruse kanë vazhduar pothuajse pa ndërprerje. Boychenko i tha BBC-së se Rusia lëshoi ​​më shumë se 100 raketa vetëm të martën.

BBC nuk mund të verifikojë në mënyrë të pavarur pretendimin pasi komunikimi me qytetin është jashtëzakonisht i vështirë.

Kryebashkiaku nuk është më në Mariupol, i cili është rrethuar nga trupat ruse për më shumë se një muaj dhe merr përditësime nga banorët e mbetur.

Fotot nga Mariupol tregojnë një qytet të shkatërruar. Këshilli i qytetit vlerëson se 90% e ndërtesave janë dëmtuar ose shkatërruar. Një e treta e tyre nuk mund të riparohen.

Boychenko vlerësoi se të paktën 120,000 banorë mbeten në Mariupol. Përpjekjet e Kryqit të Kuq për të lejuar evakuimin e sigurt të civilëve kanë dështuar ditët e fundit.

“Ajo që Rusia krijoi në qytetin tim është një ferr i vërtetë”, thotë Boychenko. “Ata janë kriminelë lufte dhe duhet të ndëshkohen për atë që kanë bërë. Por gjithçka që duhet të bëjmë tani është të evakuojmë në mënyrë të sigurt njerëzit nga qyteti”.

Vlerësimi i fundit nga Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar thotë se luftimet e rënda dhe sulmet ajrore ruse kanë vazhduar dhe se situata për civilët po përkeqësohet./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *