Sulmet e kolonëve i lënë fermerët palestinezë me humbje financiare

Fermerët palestinezë po luftojnë për të korrur ullinjtë e tyre, duke humbur mijëra dollarë për shkak të sulmeve dhe kufizimeve.

Zuhdi Hassan ka kultivuar tokën e tij në qeverinë Salfit në Bregun Perëndimor të pushtuar nga Izraeli për dekada, por ky vit ka qenë veçanërisht i keq për të.

Ashtu si fermerët e tjerë palestinezë, 57-vjeçari po përballet me probleme financiare këtë sezon.

“Kam 60 ullinj në tokën time përtej murit ndarës. Normalisht ata prodhojnë rreth 18 thasë me ullinj, por këtë vit, pas sulmeve të kolonëve, djali im ishte në gjendje të mbushte vetëm dy thasë me ullinj, “tha Hassan për Al Jazeera.

Fermerëve dhe mbështetësve të tyre në Salfit muajin e kaluar iu desh të shikonin teksa kolonët izraelitë nga vendbanimi i paligjshëm ngjitur i Ariel-it copëtuan dhe vunë zjarrin qindra pemëve të ullirit në tokën e tyre. Kolonët vodhën gjithashtu ullinj dhe morën buldozerët që përdoreshin për të punuar në arat bujqësore.

“Fermerët nuk ishin në gjendje të ndalonin shkatërrimin dhe të arrinin në tokën e tyre sepse është në anën tjetër të murit ndarës dhe portat ishin të mbyllura,” tha Majd Snono, një zëdhënës i bashkisë Salfit.

“Ne thirrëm Administratën Civile izraelite për t’u treguar atyre se çfarë po ndodh, por në kohën kur morëm lejen për të hyrë në tokë, dëmi ishte bërë tashmë dhe kolonët ishin zhdukur,” tha Snono.

Barriera e ndarjes së Izraelit shkon përtej Vijës së Gjelbër të njohur ndërkombëtarisht, e cila ndan Bregun Perëndimor nga Izraeli, me 85 për qind e saj është në Bregun Perëndimor në zonat ku autoritetet izraelite po shpronësojnë tokën palestineze për të mirën e kolonëve dhe vendbanimeve të reja.

Sipas grupit izraelit të të drejtave B’Tselem, “një faktor kyç në përcaktimin e rrugës së pengesës ishte vendndodhja e vendbanimeve.

Grupi thotë se muri vepron si një “instrument i madh politik për të çuar përpara qëllimet aneksioniste izraelite”, duke shtuar se ai shërben për aneksimin e Izraelit të pothuajse 10 për qind të Bregut Perëndimor.

Industria e vajit të ullirit të Salfit sjell rreth 1.5 milion dollarë çdo vit. Sezoni i ullirit nuk ka përfunduar ende, megjithatë bashkia vlerëson se 150 fermerë kanë humbur të paktën një të katërtën e rendimentit të tyre të zakonshëm vjetor deri më tani. Deri në fund të sezonit të ullirit muajin e ardhshëm, kjo humbje do të arrinte më shumë se gjysmën e rendimentit të tyre vjetor.

Rreth një e katërta e popullsisë së Salfit punon si punëtorë në industrinë e ullirit dhe mjetet e tyre të jetesës janë goditur gjithashtu rëndë, nga shirat e dobët që e përkeqësojnë problemin.

Hassan tha se ndërsa ishte në gjendje të korrte ullinjtë nga pemët e tij në tokë në zonën Ad-Darajeh të Salfit pranë murit ndarës, mungesa e reshjeve ndikoi në prodhimin.

“Normalisht, unë prodhoj rreth 20 enë të mëdha plastike me vaj ulliri, por këtë vit do të prodhoj vetëm rreth gjashtë deri në shtatë kontejnerë,” shtoi Hassan. “Unë mendoj se të korrat e vitit të ardhshëm do të jenë gjithashtu të dobëta për shkak të kolonëve dhe shkatërrimit të vazhdueshëm të pemëve tona.”

Kryetari i bashkisë së Salfit Abdelkarim Zubeidi tha se përveç akteve vandaliste të kolonëve, duke përfshirë shkatërrimin e 500 pemëve të ullirit gjatë javëve të fundit, fermerët kanë luftuar për të arritur tokat e tyre për shkak të kufizimeve të ashpra nga Administrata Civile.

“Në disa nga portat, administrata u jep fermerëve periudha shumë të shkurtra kohore për të hyrë në tokat e tyre dhe për të korrur ullinjtë, afërsisht 20 minuta tre herë në ditë, e cila nuk është e mjaftueshme që fermerët të arrijnë tokën e tyre, ta përgatisin dhe të mbledhin. ullinjtë e tyre”, tha Zubeidi.

“Gjithashtu, edhe kur na jepen orare specifike, ushtarët nuk paraqiten për t’i lënë fermerët të kalojnë portat ose na thonë të vijmë nesër dhe pastaj nuk arrijnë në kohë, tha fermeri.

Në një deklaratë në fillim të këtij muaji, Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq tha se “përveç kufizimeve dhe dhunës së vazhdueshme, ndryshimet klimatike dhe ndryshimi i modeleve të motit kanë thelluar më tej krizën” për fermerët palestinezë.

“Viti 2020 ka dëshmuar një sezon jashtëzakonisht të dobët të vjeljes së ullirit, me një rënie prej mbi 55% të rendimentit të vjeljes. Kjo i është atribuar alternimit të frutave, së bashku me shpërndarjen e pabarabartë të reshjeve dhe ekstremet e temperaturës gjatë ciklit të rritjes.

Për Ahmed Maraita, një punonjës 42-vjeçar në bashkinë Salfit, kultivimi i ullinjve të tij është një burim shtesë të ardhurash.

Toka e tij ndodhet në zonën e Luginës Abdulrahman të Salfit, një pjesë e së cilës ndodhet pranë murit ndarës, kështu që ai ka mundur të hyjë në të pa u përpjekur të përshtatet në orarine vendosur nga Administrata Civile.

“Ndërsa nuk kam pasur probleme me vjeljen e ullinjve si ata fermerët në anën tjetër të murit ndarës, problemet e vazhdueshme me izraelitët kanë hequr shpirtin e komunitetit dhe gëzimin e vjeljes së ullinjve dhe familjet nuk mblidhen më si dikur. ”, tha Maraita, të cilit iu bashkua në fushë  djali dhe nëna e tij.

Një fermer tjetër, Mahmoud Jadallah, 49 vjeç, bleu kohët e fundit tokë të kultivuar me pemë ulliri në luginën Wadi Salamah të Salfit. Ai është optimist për sipërmarrjen e tij të re.

“Nuk kam pasur kohë për të punuar tokën dhe kjo është korrja ime e parë, kështu që nuk mund të gjykoj se sa duhet të jetë rendimenti këtë vit,” thaJadallah, një gjeneral në forcat e sigurisë të Autoritetit Palestinez (PA)

“Por unë besoj se nëse e punon tokën dhe e trajton mirë, do të shpërblehesh.”

Fermerët, vullnetarët e tjerë të fshatit dhe aktivistët e majtë izraelitë nuk i kanë parë në mënyrë pasive kufizimet izraelite dhe janë përpjekur të hyjnë në fushat e tyre të kufizuara disa javë më parë kur filloi sezoni i ullirit.

Situata përfundoi dhunshëm kur disa nga aktivistët u sulmuan dhe u arrestuan nga ushtarët izraelitë pasi u përpoqën të kalonin një zonë të rrethuar.

“Ushtarët ishin shumë të ashpër dhe brutalë me ne dhe penguan zyrtarët nga PA të hynin në zonë,” tha Snono.

“Ata po përpiqen të shkatërrojnë lidhjen e thellë që kemi me tokën tonë si dhe mjetet tona të jetesës me shpresën se mund të na dëbojnë,” shtoi ai.

Megjithatë, pavarësisht nga lufta e vazhdueshme për të arritur në tokën e tyre dhe pemët e ullirit, njerëzit e Salfit mbeten sfidues dhe të vendosur.

“Ne jemi optimistë se në fund, kolonët do të duhet të largohen nga tokat që kanë okupuar dhe pronarët e ligjshëm një ditë do të mund të bëjnë bujqësi lirisht sepse nuk ka asnjë pushtim që ka zgjatur ndonjëherë përgjithmonë,” tha Zubeidi, kryetar i bashkisë së Sulfit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.