Sulmet gjatë natës, Gjermania akuzon Rusinë se po shënjestron njerëzit e uritur në mbarë botën

sulmet gjate nates gjermania akuzon rusine se po shenjestron njerezit e uritur ne mbare boten

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë ka akuzuar Rusinë se në mënyrë figurative ka hedhur raketa ndaj njerëzve të uritur në mbarë botën duke sulmuar portin ukrainas të Odesës.

Rusia lëshoi një valë dronësh dhe raketash në portet e Detit të Zi gjatë natës, nga të cilat sasi të mëdha drithi eksportohen në tregjet botërore.

Sulmet erdhën disa orë pasi u rrëzua marrëveshja e drithit në Detin e Zi, me Rusinë që u tërhoq nga marrëveshja për të siguruar një korridor të sigurt për eksportet e grurit ukrainas në mesnatë.

Ukraina eksportoi rreth 33 milionë tonë metrikë misër, grurë dhe drithëra të tjera në kuadër të marrëveshjes, shumica e të cilave shkuan në vendet që luftonin me krizat e urisë.

Rusia i ka përshkruar sulmet e saj si hakmarrje për ato të nisura nga Kievi.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts