Sulmet në muajt e fundit, Rusia anulon shfaqjen ajrore për shkak të ‘shqetësimeve të sigurisë’

sulmet ne muajt e fundit rusia anulon shfaqjen ajrore per shkak te shqetesimeve te sigurise

Rusia ka anuluar shfaqjen e saj ajrore ndërkombëtare për shkak të “shqetësimeve të sigurisë” pas sulmeve brenda vendit në muajt e fundit, ka thënë Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Ministria e Mbrojtjes tha se shfaqja dyvjeçare MAKS është normalisht “kyç për sigurimin e klientëve të eksportit”, por “ndoshta është anuluar kryesisht për shkak të shqetësimeve të vërteta të sigurisë”.

Ka pasur një numër sulmesh të fundit brenda Rusisë, duke përfshirë një sulm me dron që synonte Moskën në maj.
“Organizatorët me shumë gjasa ishin gjithashtu të vetëdijshëm për potencialin për dëmtim të reputacionit nëse do të merrnin pjesë më pak delegatë ndërkombëtarë”, shtoi MM.

Anulimi i shfaqjes tregon se lufta “ka qenë jashtëzakonisht sfiduese për komunitetin e hapësirës ajrore të Rusisë”, tha ministria, duke shtuar se ajo “po lufton nën sanksionet ndërkombëtare”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts