Sulmet terroriste të pretenduara nga anëtarët e Shtetit Islamik (IS) ngjallin frikë tek afganët

Sulmet e fundit terroriste që thuhet se janë kryer nga anëtarët e Shtetit Islamik (IS) në Afganistan kanë përhapur frikën tek afganët të cilët besonin se paqja ishte kthyer pas një ndryshimi të regjimit në vendin e shkatërruar nga lufta.

“Isha shumë i lumtur pas pushtimit të talebanëve në gusht, pasi besoja se sulmet vetëvrasëse dhe shpërthimet me bomba nuk do të ndodhnin më. Por shpresat dhe dëshirat e mia për paqe u shkatërruan pasi ne kishim parë një seri shpërthimesh bombash, vrasjesh dhe zhdukjesh në javët e fundit. “tha Xinhuas banori i Kabulit, Sayyed Hashmat.

Më herët të mërkurën, grupi terrorist IS ka marrë përgjegjësinë për një sulm vdekjeprurës në spitalin më të madh ushtarak të vendit në kryeqytetin e Kabulit, sipas një deklarate nga grupi i cituar në raporte të shumta.

Sulmi ndodhi të martën kur pesë anëtarë të IS-it të armatosur me armë dhe xhaketa kamikaze sulmuan spitalin me 400 shtretër Sardar Mohammad Daud Khan në një lagje diplomatike, duke vrarë shtatë persona, përfshirë tre gra, një fëmijë dhe tre anëtarë talebanë.

Në mesin e të vrarëve ishte Maulvi Hamdullah, një anëtar kyç i talebanëve që udhëhoqi kundërsulmin, sipas burimeve të shumta.

Hamdullah ishte figura e parë e rangut të lartë taleban që hyri në pallatin presidencial afgan pas marrjes së pushtetit nga talebanët më 15 gusht, kur ish-zyrtarët e administratës u larguan nga vendi.

Të paktën 20 persona u plagosën dhe u përleshën me armë brenda spitalit të Kabulit.

“Tani jemi në frikën e sulmeve terroriste të DAESH-it ose militantëve të IS. Kudo, çdo vend mund të jetë objektivi i bombardimeve të IS-it pasi ne jemi dëshmitarë se ata sulmuan aeroportet dhe xhamitë si dhe automjetet e talebanëve në qytetet e mëdha javët e fundit. ” tha banori Hashmat, i cili drejton një biznes të vogël në Kabul.

“Pas ndryshimit të regjimit, biznesi dhe ekonomia janë në kolaps”, tha ai.

Grupi IS ka marrë përgjegjësinë për disa sulme vdekjeprurëse në të gjithë vendin që nga mesi i gushtit.

Më 26 gusht, grupi mori përsipër një sulm vdekjeprurës vetëvrasës në një portë të Aeroportit Ndërkombëtar të Kabulit që vrau rreth 180 njerëz, duke përfshirë 13 ushtarë amerikanë dhe plagosi mbi 200 të tjerë, kur një operacion evakuimi i udhëhequr nga SHBA ishte në vazhdim.

Grupi organizoi gjithashtu tre sulme vetëvrasëse kundër xhamive në Kabul, në veri të Kunduz dhe në provincat jugore të Kandaharit, duke vrarë më shumë se 100 njerëz dhe duke plagosur afro 250 të tjerë, përveç shpërthimeve me bomba kundër automjeteve talebane në Kabul, qytetin Jalalabad dhe provincën lindore Kunar.

Gjithashtu të martën, Hijratullah Khogianiwal, një aktivist i shoqërisë civile, dhe vëllai i tij u vranë pasi persona të armatosur që hipnin në një makinë qëlluan mbi ta në Jalalabad, sipas raporteve të mediave lokale.

Banorët lokalë gjetën dy trupa pasi u ekzekutuan dhe u varën në pemë në distriktin Chaparhar të Nangarharit herët në mëngjes të martën. Nuk kishte detaje rreth vrasjeve.

Ndërkohë, një tjetër banor i Kabulit dhe një punonjës i qeverisë, Naqibullah Haidari, thanë se “militantët e IS jo vetëm që po sulmonin njerëz të pafajshëm në ditët e sotme, por ata gjithashtu kanë vrarë shumë njerëz gjatë qeverisë së kaluar”.

“Unë nuk e di se çfarë po ndodh në vendin tim. Ne jemi të ngopur me vrasjet dhe shpërthimet e vazhdueshme. Të gjitha grupet pretendojnë se po bëjnë mirë dhe punojnë për Islamin. Por ata po vrasin kryesisht të pafajshëm,” tha një banor.

“Sulmimi i civilëve, besimtarëve në xhami dhe objekteve publike si spitalet është imorale dhe nuk ka asnjë justifikim,” tha ai.

Mediat lokale raportuan se anëtarë të forcave të sigurisë së administratës së mëparshme i ishin bashkuar grupit të IS, ndërsa zëdhënësi i talebanëve i ka hedhur poshtë raportet e tilla si të pabaza.

Mujahid tha se forcat e sigurisë talebane ishin mjaft të afta për të goditur çdo grup terrorist dhe nuk do të lejojnë që asnjë tokë afgane të përdoret kundër asnjë vendi.

Zyrtarë të lartë talebanë, politikanë afganë dhe misioni i OKB-së në Afganistan e dënuan ashpër sulmin e së martës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *