Sulmet xhihadiste vrasin 22 persona në Burkina Faso

Analistët thonë se rajoni Boucle du Mouhoun ku ndodhën sulmet të dielën është bërë një qendër për militantët pasi dhuna dikur e përqendruar në rajonet lindore dhe veriore është zgjeruar në perëndim. Sulmi i fundit në veriperëndim të Burkina Fasos është një tjetër hallkë në zinxhirin e terrorit të pakontrollueshëm që ka pllakosur Sahelin për dy vitet e fundit, tha Laith Alkhouri, CEO i Intelonyx Intelligence Advisory, i cili ofron analiza të inteligjencës.

Sulmi “frikacak dhe barbar” ndodhi të dielën vonë në komunën Bourasso në provincën Kossi , tha në një deklaratë Babo Pierre Pierre Bassinga , guvernator i rajonit Boucle du Mouhoun . Kombi i Afrikës Perëndimore është pushtuar nga dhuna xhihadiste e lidhur me al-Kaedën dhe grupin Shteti Islamik në vitet e fundit. Dhuna ka vrarë mijëra dhe ka zhvendosur rreth 2 milionë njerëz nga shtëpitë e tyre. Ushtarët kryengritës rrëzuan presidentin e zgjedhur në mënyrë demokratike të Burkina Fasos në janar duke premtuar se do të siguronin paqen në vend, por që atëherë dhuna është rritur dhe përhapur.

Më shumë se 530 incidente të dhunshme ndodhën midis shkurtit dhe majit, që ishte më shumë se dyfishi i nivelit gjatë të njëjtës periudhë të vitit 2021, sipas Projektit të të Dhënave të Vendndodhjes dhe Ngjarjeve të Konflikteve të Armatosura. Të paktën 135 njerëz u vranë në 12 sulme xhihadiste gjatë dy javëve të para të qershorit, sipas një raporti të sigurisë së brendshme për punonjësit e ndihmës të parë nga Associated Press. Në një përpjekje për të frenuar dhunën, muajin e kaluar junta njoftoi krijimin e dy zonave ushtarake në rajonet e goditura nga Lindja dhe Sahel , duke detyruar civilët të largohen nga shtëpitë e tyre brenda dy javësh dhe duke shkaktuar shqetësime se kjo do të përkeqësonte krizën e njerëzve të zhvendosur. Analistët thonë se Boucle du MouhounRajoni ku ndodhën sulmet të dielën është bërë një qendër për militantët pasi dhuna dikur e fokusuar në rajonet lindore dhe veriore është zgjeruar në perëndim.

“Sulmi i fundit në veriperëndim të Burkina Fasos duhet të nxisë qeverinë de fakto që të veprojë dhe të kërkojë mbështetje ndërkombëtare të sigurisë për të frenuar dhunën,” tha Laith Alkhouri , CEO i Intelonyx Intelligence Advisory.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.