Sulmi ajror i Izraelit vret një grup fëmijësh palestinezë teksa luanin me top pranë një spitali në Gaza

sulmi ajror i izraelit vret nje grup femijesh palestineze teksa luanin me top prane nje spitali ne gaza

Një sulm ajror shkatërrues izraelit goditi një grup fëmijësh që luanin me top pranë një spitali në Khan Younis , duke lënë një numër të madh viktimash.

Sulmi pa dallim, i cili ndodhi në mes të tensioneve të përshkallëzuara në rajon, rezultoi në viktima të shumta mes fëmijëve dhe ka ngjallur zemërim ndërkombëtar.

Incidenti tragjik ndodhi në afërsi të Khan Younis në Gaza , një rajon që tashmë po lëkundet nga ndikimi i armiqësive të vazhdueshme.

Numri i saktë i viktimave është ende duke u vlerësuar, por raportet tregojnë se ka disa viktima dhe shumë të tjerë të plagosur.

Konflikti në Gaza, nën bombardimet dhe bllokadën izraelite që nga 7 tetori, filloi kur Hamasi nisi Operacionin Al-Aksa Flood , një sulm i befasishëm me shumë drejtime që përfshinte një breshëri lëshimesh raketash dhe depërtim në Izrael nga toka, deti dhe ajri. Ai tha se inkursioni ishte në hakmarrje për sulmin ndaj xhamisë Al-Aksa dhe dhunës në rritje nga kolonët izraelitë.

Ushtria izraelite më pas nisi operacionin Shpatat e Hekurt kundër objektivave të Hamasit në Rripin e Gazës.

Gaza po përjeton një krizë të rëndë humanitare pa energji elektrike, ndërsa uji , ushqimi, karburantet dhe furnizimet mjekësore po mbarojnë.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres ka bërë thirrje për një ” armëpushim të menjëhershëm humanitar ” për të lehtësuar “vuajtjet epike njerëzore”.

Të paktën 3,478 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite në Gaza, ndërsa shifra qëndron në më shumë se 1,400 njerëz në Izrael .

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts