Sulmi amerikan me dron në Afganistan, Pentagoni: U eleminuan dy figura të larta të ISIS, një tjetër u plagos

Pentagoni thotë se dy figura të larta të ISIS u eliminuan gjatë sulmit me dron në Afganistan. Më parë u pretendua se ishte eleminuar një planifikues i një sulmi terrorist.

Tashmë rezulton se bashkë me të është vrarë dhe një bashkëpuntor tjetër i tij. Po ashtu një i treti u plagos, por Pentagoni nuk jep informacion për të.

Nga ana tjetër ky operacion ka qenë mëse i suksesshëm pasi nuk pati asnjë qytetar civil të vrarë.

Sulmi në Nangahar ishte përgjigjia e parë e SHBA ndaj Shtetit Islamik Kharosan, filial afgan i ISIS që mori përgjegjësinë për sulmin terrorist të dy ditëve më parë në aeroportin e Kabulit ku vdiqën mbi 170 persona, 13 ushtarë amerikanë e dy britanikë si dhe mbi 200 mbetën të plagosur.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *