Sulmi kibernetik në Ukrainë, BE: Gati për të mobilizuar të gjitha burimet

12:43 15/01/2022

Ukraina beson se pas sulmit kibernetik qëndron Rusia

Një sulm i madh kibernetik goditi portalet kryesore qeveritare ukrainase , në një kohë kur marrë dhëniet mes Rusisë  dhe Ukrainës janë  të  tensionuara.

Bashkimi Evropian i ka premtuar ndihmë Ukrainës. Pas një takimi jozyrtar të ministrave të jashtëm dhe të mbrojtjes evropiane në Brest të Francës, kreu i diplomacisë së BE, Josep Borrell, bëri të ditur se Brukseli është gati të mobilizojë “të gjitha burimet e tij për të ndihmuar Kievin”.

“Jemi në një moment vendimtar. BE është sigurisht i gatshëm t’i përgjigjet drejtpërdrejt çdo agresioni”, ishin fjalët e Përfaqësuesve  të Lartë për Politikën e Jashtme të BE-së.

Kievi, pretendon se ka të dhëna të forta  që  provojnë  se Moska ka gisht në  këtë  ngjarje. Zyrtarët e NATO-s dhe rusë nuk arritën të gjejnë  një  zgjidhje diplomatike për  situatën  në kufi  gjatë bisedimeve. Sipas inteligjencës amerikane, Rusia ka të ngjarë të gjejë një pretekst përpara pushtimit ushtarak të Ukrainës.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *