Sulmi masiv kibernetik prish stacionet e karburanteve në Iran

Një sulm kibernetik goditi sistemin online të shpërndarjes së benzinës në Iran, duke prekur stacionet e karburantit në të gjithë vendin.

Televizioni shtetëror dhe një burim pranë aparatit të sigurisë së vendit thanë të martën se origjina e hakmarrjes ishte nën hetim.

Mijëra pompa benzine dolën jashtë linje duke filluar para mesditës, por shkaku nuk u konfirmua si një sulm kibernetik deri më vonë gjatë ditës.

Pas disa orĂ«sh, disa pika karburanti nĂ« tĂ« gjithĂ« vendin rifilluan ofrimin e shĂ«rbimeve, por offline dhe me tarifĂ« tĂ« hapur qĂ« Ă«shtĂ« dyfishi i tarifĂ«s sĂ« subvencionuar qĂ« ofrohet pĂ«rmes “kartave inteligjente tĂ« karburantit” tĂ« racionalizuar.

Zyrtarët thanë se të gjitha stacionet e benzinës do të kthehen në normalitet së shpejti.

Irani ka pĂ«suar disa sulme sabotazhi tĂ« profilit tĂ« lartĂ« kohĂ«t e fundit, duke pĂ«rfshirĂ« dy – pĂ«r tĂ« cilat fajĂ«sohet Izraeli – kundĂ«r objekteve tĂ« tij kryesore bĂ«rthamore nĂ« Natanz .

Sulmi erdhi pak para përvjetorit të dytë të protestave mbarëkombëtare të nëntorit 2019 kundër rritjes së çmimit të benzinës brenda natës.

Në atë kohë, çmimet e benzinës u trefishuan, duke ndezur protestat që Amnesty International ka thënë se çuan në vdekjen e më shumë se 300 njerëzve.

Qasja nĂ« internet u mbyll gjithashtu nĂ« tĂ« gjithĂ« vendin pĂ«r gati njĂ« javĂ« gjatĂ« protestave. Disa zona ku protestat po vazhdonin ende pĂ«rjetuan disa javĂ« ndĂ«rprerjesh tĂ« internetit.

Videot nëpër mediat sociale treguan radhë të gjata në pikat e karburantit që ishin jashtë funksionit.

Disa treguan gjithashtu se monitorĂ«t dixhitalĂ« tĂ« qytetit ishin hakuar, duke shfaqur mesazhe tĂ« tilla si “Khamenei, ku Ă«shtĂ« benzina jonĂ«?” drejtuar liderit suprem tĂ« vendit.

ZyrtarĂ«t lokalĂ« mohuan se monitoruesit ishin hakuar.  Faqja e lajmeve gjysmĂ«-zyrtare e ISNA publikoi njĂ« histori duke thĂ«nĂ« se sistemi i shpĂ«rndarjes sĂ« benzinĂ«s dhe monitorĂ«t dixhitalĂ« tĂ« qytetit ishin hakuar, por mĂ« vonĂ« tha se uebfaqja e saj ishte nĂ« shĂ«njestĂ«r tĂ« njĂ« sulmi kibernetik dhe hakerĂ«t e publikuan historinĂ«.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *