Sulmi me bomba e predha ndaj anijes britanike, flota ruse e pranon: Po, qëlluam, ishte në formën e një paralajmërimi

Flota detare ruse që patrullon në Detin e zi, kanë lëshuar predha në drejtim të një anijeje britanike, në formën e një paralajmërimi se kanë shkelur në kufirin shtetëror rus. Më herët

Më herët, shkatërruesi britanik mori një paralajmërim se armët do të përdoren nëse shkel kufijtë e Federatës Ruse, megjithatë, anija luftarake nuk iu përgjigj këtij paralajmërimi, sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Rusisë.

“Shkatërruesi URO ‘Defender’ i Marinës Britanike kaloi kufirin shtetëror të Federatës Ruse më 23 qershor në 11:52, duke lëvizur përgjatë pjesës veriperëndimore të Detit të Zi, dhe hyri në detin territorial në zonën e Kepit Fiolent”, thuhet në deklaratë.

Pas kësaj, sipas Ministrisë, anija kufitare e flotës ruse hapi dy të shtëna paralajmëruese në 12.06 dhe 12.08, pas së cilës, në 12.19, avioni Su-24M kreu një bombardim paralajmërues në të drejtën e lëvizjes së shkatërruesit britanik, raporton nbcnews.

Pas kësaj, shkatërruesi britanik, në orën 12.23, la kufijtë e ujërave territoriale të Federatës Ruse, përfundon departamenti ushtarak rus.

Ndërkohë, atasheu ushtarak i Ambasadës Britanike në Moskë u thirr në Ministrinë e Mbrojtjes të Federatës Ruse për shkak të incidentit me shkatërruesin Britanik në Detin e Zi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.