Sulmi ndaj policisë së Kosovës në Veri, reagon Ministria e Jashtme e Rusisë: Kurti kërkon të pastrojë rajonin nga serbët

sulmi ndaj policise se kosoves ne veri reagon ministria e jashtme e rusise kurti kerkon te pastroje rajonin nga serbet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka reaguar zyrtarisht për sulmin e terroristëve serbë ndaj policisë së Kosovës.

Ngjarjen, Moska e konsideron një incident mes serbëve dhe policëve shqiptarë të Kosovës dhe përgjegjës bën kryeministrin Albin Kurti. “Përshkallëzimi i fundit në Kosovë është rezultat i drejtpërdrejtë i politikës së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti për të pastruar rajonin nga serbët”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova.

“Nuk ka dyshim se gjakderdhja e djeshme është rezultat i drejtpërdrejtë dhe i menjëhershëm i politikës së të ashtuquajturit kryeministër Albin Kurti për nxitjen e konfliktit, pastrimin e territorit të rajonit nga serbët. Përpjekjet e tij për të bërë presion shtesë nga perëndimi në Udhëheqja serbe të detyrojë Beogradin të njohë ‘pavarësinë’ e Kosovës përmes përshkallëzimit të situatës janë një pazar i vazhdueshëm me djallin, i cili, siç e shohim, ka një çmim të lartë dhe e sjell të gjithë rajonin e Ballkanit në një prag të rrezikshëm”, deklaroi Zakharova.

Diplomatja ruse shtoi se për shkak të përshkallëzimit në rajon, ekziston rrezik i drejtpërdrejtë i spastrimit të ri etnik nga radikalët shqiptarë të Kosovës kundër serbëve. “Ekziston një kërcënim i drejtpërdrejtë i spastrimit të ri etnik të praktikuar nga radikalët shqiptarë të Kosovës më parë,” tha ajo. Sipas Zakharova, policia e Kosovës në veri të krahinës është e angazhuar vetëm në frikësimin e qytetarëve.

“Forcat speciale të armatosura, të cilat kanë përmbytur zonat joshqiptare, mbeten mjeti kryesor për të nxjerrë serbët nga Kosova. Ajo që e përkeqëson situatën është ndalimi i importit të mallrave nga Serbia qendrore, për shkak të të cilit komunat veriore kanë ka qenë në prag të një fatkeqësie humanitare për muaj të tërë”, thuhet në deklaratën e saj.

Sakaq ajo shtoi se mënyra për të stabilizuar situatën rreth Kosovës ishte zbatimi i marrëveshjeve të Këshillit të Sigurimit të OKB-së

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts