Sulmi në kampin e refugjatëve në Rafah ku vdiqën gra e fëmijë, SHBA: Izraeli nuk e ka kaluar vijën e kuqe

sulmi ne kampin e refugjateve ne rafah ku vdiqen gra e femije shba izraeli nuk e ka kaluar vijen e kuqeZëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby ka dhënë një deklaratë për sulmin e fundit në Gaza ku mbetën të vrarë të paktën 45 palestinezë, duke thënë se SHBA nuk beson se Izraeli ka nisur një pushtim në shkallë të plotë të Rafahut.

Capture

Presidenti i SHBA Joe Biden tha këtë muaj se do të kufizonte furnizimet me armë për Izraelin nëse ai do të hynte në qendrat e Rafahut, ku besohet se ende janë strehuar qindra mijëra civilë.

Zëdhënësi Kirby u teksa foli për sulmin në Rafah ku shumica e viktimave ishin gra e fëmijë i përshkroi pamjet nga vendngjarja si “zemërthyese” dhe “të tmerrshme”.

“Nuk duhet të ketë asnjë jetë të pafajshme të humbur këtu si rezultat i këtij konflikti,” shtoi ai.

Departamenti Amerikan i Shtetit tha se po vëzhgonte nga afër që ushtria izraelite të kryente një hetim të shpejtë dhe të plotë mbi sulmin.

Kur zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë u pyet nëse sulmi kishte shkelur kufijtë e vendosur më parë nga Presidenti Biden, ai tha se nuk kishte “asnjë ndryshim politikash për të folur”.

“Ne nuk mbështesim, nuk do të mbështesim një operacion të madh tokësor në Rafah,” tha Kirby.

Duke folur në një intervistë për CNN më 8 maj, Presidenti Biden tha se ia kishte bërë të qartë kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu se “nëse ata shkojnë në Rafah, unë nuk do të furnizoj armët që janë përdorur historikisht për t’u marrë me Rafahun, për t’u marrë me qytete, për t’u marrë me këtë problem”.

Ai tha se nuk e kishte pezulluar furnizimin me armë në atë pikë, sepse Izraeli nuk kishte “hyrë ende në qendrat e popullsisë” në Rafah dhe se operacionet e tij kishin qenë “pikërisht në kufi”.

Ushtria izraelite ka mohuar se predhat e saj të tankeve goditën një kamp tjetër tendë në al-Maëasi, në bregun perëndimor të Rafah, për të cilin zyrtarët lokalë thanë se kishin vrarë të paktën 21 njerëz, ndërsa videot e incidentit të postuara në mediat sociale dhe të analizuara nga BBC Verify treguan të kundërtën.

Kujtojmë se Izraeli filloi një fushatë ushtarake në Gaza për të shkatërruar Hamasin në përgjigje të sulmit ndërkufitar të grupit në Izraelin jugor më 7 tetor, gjatë të cilit rreth 1200 njerëz u vranë dhe 252 të tjerë u morën peng.

Të paktën 36,090 njerëz janë vrarë në Gaza që atëherë, sipas ministrisë së shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts