Sulmi në Kapitol/ Trump e bllokoi, Biden kërkon listën e vizitorëve të Shtëpisë së Bardhë më 6 janar: Edhe Obama ndoqi këtë praktikë, nuk mund të…

sulmi ne kapitol trump e bllokoi biden kerkon listen e vizitoreve te shtepise se bardhe me 6 janar edhe obama ndoqi kete praktike nuk mund te
sulmi ne kapitol trump e bllokoi biden kerkon listen e vizitoreve te shtepise se bardhe me 6 janar edhe obama ndoqi kete praktike nuk mund te

Presidenti Joe Biden ka refuzuar një kërkesë të ish- presidentit Donald Trump për të mbrojtur regjistrat e vizitorëve të Shtëpisë së Bardhë nga komiteti që hetonte sulmin e 6 janarit 2021 në Kapitol.

Në një letër drejtuar Arkivit Kombëtar, këshilltari i Shtëpisë së Bardhë, Dana Remus, shkroi se Biden ka përcaktuar se pohimi i privilegjit ekzekutiv “nuk është në interesin më të mirë të Shteteve të Bashkuara dhe për këtë arsye nuk justifikohet për sa i përket këtyre të dhënave.

Arkivat Kombëtare i dhanë këto dokumente Shtëpisë së Bardhë aktuale për shqyrtim në fund të janarit, dhe ato përfshijnë “regjistrat e vizitorëve që tregojnë informacioni per ata qe hynë në kompleksin e Shtëpisë së Bardhë, përfshirë më 6 janar 2021”.

Remus shpjegoi vendimin e administratës duke vënë në dukje se, ndërsa Trump vendosi të bllokojë regjistrat e vizitorëve nga opinioni publik mbi pretendimet për sigurinë kombëtare, administrata Biden zbulon vullnetarisht regjistrat e tillë të vizitorëve në baza mujore, me disa përjashtime.

“Administrata e Obamës ndoqi të njëjtën praktikë. Shumica e hyrjeve mbi të cilat ish-Presidenti ka pohuar privilegjin ekzekutiv do të publikoheshin sipas politikës aktuale,”- shkroi Remus.

Pas letrës nga Remus, Arkivat Kombëtare i dërguan një letër Trump të mërkurën duke e informuar atë se do të zbulonin të dhënat presidenciale që ish-Presidenti kishte argumentuar se ishin të privilegjuara, përfshirë regjistrat e vizitorëve të Shtëpisë së Bardhë, për komitetin e përzgjedhur.

Mbetet e paqartë se sa të detajuara ishin regjistrat e vizitorëve nën administratën Trump ose çfarë dokumentet mund t’i zbulonin komitetit.

Regjistrat e vizitorëve të Shtëpisë së Bardhë përpilohen nga informacioni i dorëzuar nga individë që kanë caktuar një takim për të vizituar Shtëpinë e Bardhë, por shkalla në të cilën ata mund të zbulojnë funksionimin e brendshëm të ndërtesës mund të jetë i kufizuar.

Duke cituar nevojën e komitetit për informacion , Remus shkruan se Biden po udhëzon gjithashtu Arkivin Kombëtar që të sigurojë këto dokumente 15 ditë pas njoftimit të tij te ish-Presidenti, “përveç rasteve kur ndalohet me vendim gjykate. Nëse periudha 15-ditore skadon në një fundjavë ose festë. , ju duhet t’i jepni të dhënat Komisionit të Përzgjedhur ditën tjetër të punës.”

Muajin e kaluar, Gjykata e Lartë hapi rrugën për publikimin e të dhënave presidenciale nga Shtëpia e Bardhë e Trump për komitetin e Kongresit që hetonte sulmin e 6 janarit. Komiteti i përzgjedhur ka mbledhur informacion nga qindra dëshmitarë dhe ofrues të komunikimit ndërsa shqyrton ngjarjet që çuan në kryengritje kur qindra protestues u mblodhën në Kapitol duke u përpjekur të ndalonin certifikimin e rezultateve të zgjedhjeve presidenciale 2020.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts