Sulmi në Kongresin Amerikan, një plan për të organizuar një grusht shteti që tani po shqetëson Donald Trump

Sulmi ndaj Kongresit nuk ishte një revoltë e organizuar me nxitim në rrjetet sociale, por një plan i detajuar në detajet më të vogla që do t’i kishte çuar Shtetet e Bashkuara në një grusht shteti me rikthimin në pushtet të Donald Trump: kështu ka thënë ish-shefi i kabinetit, thotë i Shtëpisë së Bardhë Mark Meadows.

Plani prej 38 faqesh i është dorëzuar komisionit që hetonte ngjarjet e 6 janarit. Në prag të sulmit në Capitol Hill, po funksiononte një plan i detajuar për rikthimin e pushtetit nga Donald Trump.

Për t’ia dorëzuar atë komisionit të Kongresit që hetonte faktet ishte ish-shefi i stafit të Shtëpisë së Bardhë, Mark Meadows, i cili tha se e mori atë me email, por nuk bëri kurrë asgjë për të.

Në prezantimin prej 38 faqesh që po shqyrtohet nga komisioni – raportojnë New York Times e The Guardian – ish-presidentit i rekomandohet që të shpallë menjëherë gjendjen e jashtëzakonshme për arsye të sigurisë kombëtare në mënyrë që të vonojë certifikimin e fitores së Joe Biden deri më Senati, i caktuar për 6 janar.

Për ta zhvilluar atë do të kishte qenë një ish-kolonel i ushtrisë së Teksas, mbështetës i tezës së zgjedhjeve të vjedhura, i cili para 6 janarit do t’ua kishte dërguar disa senatorëve.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.