Sulmi në Moskë, autoritetet ruse nisin hetimet për përfshirjen e vendeve perëndimore

sulmi ne moske autoritetet ruse nisin hetimet per perfshirjen e vendeve perendimore
sulmi ne moske autoritetet ruse nisin hetimet per perfshirjen e vendeve perendimore

Komiteti Hetimor Rus ka nisur një investigim mbi pretendimet se Ukraina dhe mbështetësit e saj perëndimorë janë të përfshirë në aktivitete terroriste në tokën ruse, teksa këto aludime u mbështetën nga disa deputetë dhe personazhe publike ruse javën e kaluar.

Organi ligjzbatues njoftoi të hënën se po vazhdon hetimet procedurale pas shqyrtimit të pretendimeve. Ankesa fillestare, të cilën Komiteti konfirmoi se e mori të mërkurën e kaluar, identifikoi SHBA-në dhe aleatët e saj që dyshohet se drejtonin një varg sulmesh në tokën ruse.

Raportohet se agjencia po shqyrton “organizimin, financimin dhe kryerjen e akteve terroriste” të supozuara nga ato vende.

Nikolay Kharitonov nga Partia Komuniste në Rusi, një nga deputetët që paraqiti ankesën, këmbënguli se vendet perëndimore “përfituan” nga sulmi terrorist në Sallën e koncerteve Crocus në Moskë në fillim të këtij muaji.

Ai arsyetoi se kundërshtarët gjeopolitikë të Rusisë do të përfitonin nga tragjedia në tokën ruse dhe mbështetej “në paarritshmërinë dhe pandëshkueshmërinë e tyre”.

Gjithsej 12 persona, përfshirë katër personat e armatosur, që besohet të jenë islamikë radikalë, janë arrestuar deri më tani në lidhje me një nga sulmet terroriste më vdekjeprurëse në historinë e Rusisë.

Mbi 140 njerëz u vranë në sulmin me armë zjarri dhe zjarrvënie jashtë Moskës. Dega e Shtetit Islamik me bazë në Afganistan (IS, dikur ISIS) ka marrë meritën për sulmin. Megjithatë, zyrtarët rusë pretendojnë se kanë zbuluar prova të përfshirjes së mundshme të Ukrainës, në kundërshtim me garancitë e SHBA-së se Kievi nuk mund të ishte pas sulmit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts