Sulmi në Norvegji/ 6 ditë pas ngjarjes policia habit me deklaratën: Asnjë nga viktimat nuk u vra me shigjetë, por me armë të ftohtë

Pesë persona të vrarë në Norvegji javën e kaluar u goditën me thikë të gjithë dhe nuk u qëlluan me shigjeta siç dyshohej fillimisht. Është ky njoftimi i bërë nga policia ditën e sotme.
Katër gra dhe një burrë, të moshës midis 52 dhe 78 vjeç, u vranë të mërkurën në sulmin në Kongsberg, një qytet rreth 70 kilometra në perëndim të kryeqytetit, Oslo.
Sulmuesi ishte i armatosur me një hark dhe shigjetë, të cilën ai e qëlloi mbi disa persona por të hënën inspektori i policisë Per Thomas Omholt u tha gazetarëve se asnjë nga vdekjet nuk ishte shkaktuar nga harku.
“Pesë persona u vranë me armë therëse”, tha Omholt në një konferencë shtypi të hënën. Ai nuk pranoi të thotë nëse këto ishin thika apo armë më të mëdha.
“Disa u vranë brenda shtëpive të tyre, të tjerët në publik,” tha Omholt.

Tre persona të tjerë u plagosën, përfshirë një oficer policie jashtë detyrës, i cili u qëllua me hark dhe shigjetë.
Policia tha se ishte ende duke intervistuar dëshmitarët. “Gjithçka tregon se viktimat zgjidhen rastësisht,” tha Omholt. Policia kishte thënë fillimisht se një njeri i armatosur me hark dhe shigjetë kishte kryer vrasjet. Ata më vonë shtuan se ishin përfshirë edhe armë të tjera. Omholt nuk tha pse u deshën gjashtë ditë për të sqaruar situatën.

I dyshuari i vetëm në këtë rast, i quajtur nga policia javën e kaluar si Espen Andersen Bråthen, 37 vjeç, besohet nga hetuesit se është i sëmurë mendor dhe po mbahet në një strukturë të sigurt psikiatrike . Numri i të vdekurve ishte sulmi më i keq në Norvegji që nga viti 2011, kur ekstremisti i ekstremit të djathtë Anders Behring Breivik vrau 77 njerëz , shumica prej tyre adoleshentë në një kamp rinor.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.