Sulmi në stacionin hekurudhor, SHBA dhe BE dënojnë ngjarjen: Përpjekje për të mbyllur rrugët e arratisjes

Udhëheqësit e BE-së dhe SHBA-së kanë reaguar në lidhje me sulmin në stacionin hekurudhor Kramatorsk mëngjesin e sotëm, ku humbën jetën të paktën 39 persona u vranë dhe shumë të tjerë u plagosën.

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, tha se ishte “e tmerrshme” të shohësh raketën të godiste një nga stacionet kryesore të përdorura nga civilët që evakuonin rajonin.

Shefi i politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell, dënoi ashpër sulmin, ndërsa e quajti atë “një përpjekje për të mbyllur rrugët e arratisjes për ata që ikin nga kjo luftë e pajustifikuar”.

Dhe një zëdhënëse e Shtëpisë së Bardhë dënoi “imazhet e tmerrshme dhe shkatërruese” të sulmit në një intervistë me CNN.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.