Sulmi rus zhvendoset në lindje të Ukrainës

[embedded content][embedded content]

12:12 09/04/2022

132 të vrarë në Makariv, zbulohen varre masive

Ashtu siç kishte paralajmëruar, Rusia po e intensifikon sulmin e saj në lindje të Ukrainës. Guvernatori i Luhanskut tha këtë të shtunë se do të nevojitet që më shumë njerëz të evakuohen nga ky rajon, pasi bombardimet janë shtuar gjatë ditëve të fundit dhe më shumë forca ruse kanë mbërritur atje.

Në Makariv, rreth 50 kilometra larg Kievit forcat ruse vranë rreth 132 civilë. Disa prej trupave të viktimave u gjetën në varre masive. Kjo u konfirmua nga kryebashkiaku i qytetit i cili tha se e gjithë infrastruktura e këtij qyteti është pothuajse e shkatërruar. Prej më shumë se një muaj, qytetarët atje vuajnë nga mungesa e ushqimeve, ujit të pijshëm dhe energjisë elektrike.

Mbi sulmin e ditës së premte në Kramatorks ku humbën jetën rreth 50 persona dhe u plagosën disa të tjerë ka reaguar edhe Presidenti Volodymir Zelensky i cili e quajti këtë një tjetër krim lufte nga forcat ruse.

Aktiviteti ajror i forcave ruse pritet të rritet edhe në jug të vendit. Ditën e shtunë është njoftuar një shtetrrethim në qytetin port jugor të Odesës që do të nisë mbrëmjen e kësaj të shtune dhe do të përfundojë të hënën në mëngjes. Zyrtarët ukrainas ndërkohë kanë njoftuar se për ditën e sotme është dakordësuar për hapjen e 10 korridoreve humanitare.

Teksa kërkon të arrijë qëllimet e saj ushtarake në territorin ukrainas, Rusia i është ankuar Turqisë se përse Ukraina po përdor në luftën kundrejt saj, dronët Bajraktar të prodhuar atje. Sipas mediave ndërkombëtare, Turqia është shprehur se Ukraina i ka blerë këto drone përpara fillimi të luftës atje nga një kompani private.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.