Sulmi terrorist në aeroportin e Kabulit, republikanët akuza të forta ndaj presidentit Biden: Do të jepni llogari për largimin e trupave nga Afganistani

Udhëheqësi i pakicës së Dhomës Presidenciale Kevin McCarthy u zotua se Presidenti Joe Biden do të japë llogari për largimin e Shteteve të Bashkuara nga Afganistani, por ndaloi së bëri thirrje për dorëheqjen ose fajësimin e tij siç kanë bërë disa republikanë të Kongresit.

McCarthy, i cili u tha kolegëve të tij se kishte folur me Biden më parë atë ditë, gjithashtu tha gjatë thirrjes se fokusi tani duhet të jetë në nxjerrjen e sigurt të amerikanëve nga Afganistani dhe sugjeroi që kërkesat e GOP për rrëzimin e menjëhershëm të Biden janë joproduktive.

Republikani i Kalifornisë i bëri presion Biden mbi numrin e amerikanëve që ishin ende në Afganistan, si dhe pajisjet ushtarake.

“Ne do t’i kërkojmë llogari secilit person,” u tha McCarthy anëtarëve.

Biden ka vënë në dukje se tërheqja amerikane u vu në lëvizje nga marrëveshja e ish -presidentit Donald Trump me talebanët dhe u zotua se nuk do të kalojë një luftë që hyn në vitin e 20 -të te presidenti i pestë amerikan, një qëndrim që ai e përsëriti në deklaratat e së enjtes në mbrëmje.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *