Sulmohet helikopteri i presidentit të Kolumbisë

12:38 26/06/2021

Nga sulmi nuk pati të lënduar, Ivan Duque e quajti incidentin si frikacak dhe se nuk i trembet akteve të dhunës

Një helikopter që mbante Presidentin e Kolumbisë Ivan Duque dhe stafin e tij është goditur me plumba. Incidenti ndodhi ndërsa helikopteri i presidentit po fluturonte nëpër rajonin Catatumbo të Kolumbisë drejt qytetit të Cucuta, kryeqyteti i provincës Norte de Santander.

Duque e cilësoi sulmin si  frikacak dhe tha se ai nuk ishte i frikësuar nga dhuna ose aktet e terrorizmit. Helikopteri mbante zyrtarë të tjerë duke përfshirë Ministrin e Mbrojtjes Diego Molano, Ministrin e Brendshëm Daniel Palacios dhe guvernatorin e Norte de Santander Silvano Serrano.

Askush nuk u lëndua në incident. Personelit të sigurisë u janë dhënë udhëzime të qarta për të gjetur ata që qëndrojnë pas sulmit.

Rajoni Catatumbo, në kufirin e Kolumbisë me Venezuelën, është shtëpia e bandave të shumta ku trafikohet një pjesë e madhe e kokainës. Ai është gjithashtu vendi ku veprojnë guerilët e Ushtrisë së Çlirimit Kombëtar të majtë (ELN), ish-luftëtarë që hedhin poshtë një marrëveshje paqeje me qeverinë 2016, së bashku me grupet e armatosura kriminale të përfshira në trafikun e drogës.

Këtë muaj një makinë bombë  shpërtheu në një bazë ushtarake të përdorur nga Brigada e 30-të e Ushtrisë në Cucuta, duke plagosur trupat kolumbiane dhe këshilltarët ushtarakë amerikanë. 

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *