Sulmoi priftin dhe besimtarët në kishë, arrestohet 15-vjeçari (Video nga momenti)

sulmoi priftin dhe besimtaret ne kishe arrestohet 15 vjecari video nga momenti
sulmoi priftin dhe besimtaret ne kishe arrestohet 15 vjecari video nga momenti

Një djalë 15-vjeçar është arrestuar pasi një peshkop dhe disa njerëz që shkonin në kishë u goditën me thikë gjatë një predikimi në Sidnei. Ngjarja ndodhi të hënën në mbrëmje në kishën Christ The Good Shepherd në periferi të Wakeley.

Të paktën katër persona u goditën me thikë, por policia tha se asnjë nga goditjet nuk rrezikonte jetën e tyre. Incidenti shkaktoi trazira pasi qindra u mblodhën jashtë kishës, duke u përleshur me policinë – dy prej të cilëve u plagosën. Automjetet u dëmtuan pasi njerëzit hodhën gurë, tulla dhe shishe dhe, sipas agjencisë së lajmeve Reuters, policia hodhi sprej piper.

Dëshmitarët thanë se njerëzit e mbledhur po kërkonin që sulmuesi të nxirrej jashtë. Ndihmës komisioneri në detyrë i Uellsit të Ri Jugor, Andrew Holland tha se i dyshuari 15-vjeçar po trajtohej për plagët në dorë. Ai shtoi se ishte dërguar në një vend të sigurt. Goditja me thikë vjen disa ditë pasi gjashtë persona u vranë në një qendër tregtare në Sidnei. Sulmuesi më vonë u qëllua për vdekje nga një oficer policie.

Nuk ka asnjë sugjerim që dy ngjarjet janë të lidhura.


Peshkopi i sulmuar të hënën u emërua nga mediat lokale si Mar Mari Emmanuel.

I shuguruar nga Kisha Ortodokse Asiriane në vitin 2011, ai shihet si një figurë popullore dhe e diskutueshme. Predikimet e tij kanë marrë miliona shikime në rrjetet sociale.

“Kishte kaq shumë zemërim sepse peshkopi është i dashur prej tyre, ai është i dashur nga unë gjithashtu, ai predikon për Zotin dhe ne e duam Zotin,” i tha Reuters banorja Canny.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts