Sunak u kërkon liderëve të shpërfillin thirrjet e Rusisë për armëpushim deri në tërheqjen e trupave nga Ukraina

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak u ka kërkuar liderëve të tjerë në një samit të Balltikut që të injorojnë çdo thirrje nga Moska për armëpushim derisa të tërhiqet nga territori i pushtuar në Ukrainë.

Sunak iu drejtua udhëheqësve të tjerë të kombeve të Forcave të Përbashkëta të Ekspeditës në Letoni, ku presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, i kërkoi Perëndimit për më shumë armë.

Sunak tha se aleanca duhet të japë më shumë ndihmë ushtarake në Ukrainë, duke përfshirë sisteme shtesë të mbrojtjes ajrore, artileri dhe automjete të blinduara.

“Ne duhet të jemi të qartë se çdo thirrje e njëanshme për një armëpushim nga Rusia është plotësisht e pakuptimtë në kontekstin aktual. Unë mendoj se do të ishte një thirrje e rreme, do të përdorej nga Rusia për të rigrupuar, për të përforcuar trupat e saj. Dhe derisa të tërhiqen nga territori i pushtuar nuk mund dhe nuk duhet të ketë negociata të vërteta”, tha ai.

Në vend të kësaj, Sunak thotë se aleanca duhet të vazhdojë të fokusohet në “degradimin e aftësisë së Rusisë për t’u rigrupuar dhe rifurnizuar”.

Kjo përfshin “ndjekjen e zinxhirëve të tij të furnizimit dhe heqjen e mbështetjes ndërkombëtare”, në veçanti të qenit “i fortë” në lidhje me kritikimin e Iranit për furnizimin me dronë në Moskë, tha ai.

Duke u shfaqur përmes lidhjes video, Zelensky u kërkoi liderëve një gamë të gjerë sistemesh armësh vetëm disa orë pasi Kievi u sulmua nga sulmet me dronë rusë.

Natën e 19 dhjetorit, Rusia kreu një tjetër sulm masiv duke përdorur drone kamikaze Shahed nga një grup i ri prej 250 UAV-sh të furnizuara nga Irani. Forcat Ajrore të Ukrainës rrëzuan 30 nga 35 dronët e lëshuar nga Rusia.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts