Synimi tregtar 5 miliard dollarë midis Turqisë dhe Pakistanit

Ahmet Cengiz Demzdemir, Kryetar i Këshillit të Biznesit Turqi-Pakistan të Bordit të Marrëdhënieve Ekonomike të Jashtme, tha se një objektiv prej 5 miliardë dollarësh ishte vendosur për 2023 për vëllimin e tregtisë në Forumin e Investimeve dhe Biznesit Pakistan-Turqi.

Kryetari i Bordit të Marrëdhënieve Ekonomike të Jashtme (DEIK) i Këshillit të Biznesit Turqi-Pakistan Ahmet Cengiz Ozdemir deklaroi se vëllimi i tregtisë midis Turqisë dhe Pakistanit vitin e kaluar ishte 889 milion dollare dhe vëllimi aktual i tregtisë nuk pasqyron potencialin.

Demzdemir kujtoi se në Forumin e Biznesit dhe Investimeve Pakistan-Turqi të organizuar në kuadër të vizitës zyrtare në Islamabad nga Presidenti Rexhep Tajip Erdogan vitin e kaluar, një objektiv prej 1 miliard dollarë për vëllimin e tregtisë u vendos në fazën e parë dhe 5 miliardë dollarë në 2023, “Korniza Ekonomike Strategjike e nënshkruar (HSE) dhe Plani i Veprimit dhe Artikujt për zhvillimin e marrëdhënieve tregtare dhe investuese janë përcaktuar. Unë mendoj se në këtë mënyrë, tregtia e ndërsjellë do të marrë vrull me shpejtësi”. bëri vlerësimin e saj.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *