“Synojmë të luftojmë deri në katër variante të Covid-19″/ Moderna: Deri në mars përgatisim dozën përforcuese për mutacionin Omicron

Deri në mars, Moderna Inc mund të ketë një dozë përforcuese të vaksinës së saj Covid-19 të synuar posaçërisht nga autoritetet amerikane, duke synuar në mënyrë specifike variantin Omicron, tha sot presidenti i saj.

Steven Hogg thotë se ai beson se vaksinat përforcuese që mbartin gjene që synojnë në mënyrë specifike mutacionet në Omicron janë mënyra më e shpejtë për të adresuar një reduktim të mundshëm të efektivitetit të vaksinës. ” Ne kemi filluar tashmë këtë program, ” i tha ai Reuters.

Kompania po punon gjithashtu për të zhvilluar një vaksinë shumëvalente që do të synojë deri në katër variante të SARS-CoV-2, duke përfshirë Omicron. Por do të duhen edhe shumë muaj për t’u përgatitur, shtoi Hogg.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *