Tajfuni Haikui godet Tajvanit, dhjetra të plagosur dhe mijëra të evakuar

09:57 04/09/2023

Tajfuni Haikui në Tajvan ka shkaktuar 40 të plagosur dhe ka detyruar mijëra që të evakuohen nga shtëpitë e tyre. Fatmirësisht nuk ka raportime për vdekje ose ndonjë dëmtim të madh strukturor.

Mes shiut të rrëmbyeshëm dhe erërave të forta, 2 persona në një rajon malor u lënduan pasi 1 pemë që binte, goditi një makinë. Zyrtarët thanë se dhjetra të tjerë kanë mbetur të plagosur, kryesisht nga rënia e mbeturinave.

Ekipet e shërbimeve po punojnë për rivendosjen e shërbimeve pasi 160,000 shtëpi humbën energjinë një ditë më parë. Bizneset, shkollat ​​dhe vende të tjera mbetën të mbyllura në ishull, ndërsa fluturimet e brendshme dhe shërbimet e trageteve në ishujt përreth u anuluan.

Përpara rënies së stuhisë, më shumë se 7,000 njerëz u evakuuan nga zonat ku autoritetet kishin frikë se stuhia mund të shkaktonte rrëshqitje dheu dhe shembje të tjera. Haikui tani është dobësuar në një stuhi tropikale dhe është zhvendosur në ngushticën e Tajvanit, duke shkuar në bregdetin jugor të Kinës, të cilën pritet ta godasë mbrëmjen e sotme./tvklan.al

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts