Tajfuni i fuqishëm në Okinawa të Japonisë lëndon mbi 30 persona

tajfuni i fuqishem ne okinawa te japonise lendon mbi 30 persona

Një tajfun i fuqishëm goditi prefekturën Okinawa dhe ishujt e tjerë në Japoninë jugperëndimore me erëra të forta duke plagosur më shumë se 30 njerëz ndërsa lëvizte drejt perëndimit duke bërë rrugën e tij drejt Kinës kontinentale.

Agjencia Meteorologjike e Japonisë tha se tajfuni po shkon drejt Detit të Kinës Lindore, por mund të ndryshojë kursin dhe të kthehet në Japoni më vonë këtë javë.

Tajfuni Khanun, që do të thotë frut në tajlandisht, po shkonte drejt perëndimit me shpejtësi 15 km/h (9 mph), duke mbushur erërat sipërfaqësore deri në 162 km/h (100 mph). Ishte në det në jugperëndim të ishullit kryesor të Okinawas, sipas agjencisë.

Tridhjetë e katër persona u plagosën, me tre të lënduar rëndë, sipas qeverisë prefekturale të Okinawas. Tajfuni dëmtoi disa shtëpi dhe detyroi transportin të ndalonte dhe dyqanet të mbylleshin ndërsa lëvizte ngadalë drejt perëndimit. Shumë spitale po merrnin vetëm raste urgjente.

Stuhia la gjithashtu gati 200,000 shtëpi, ose rreth 30% e atyre në Okinawa, pa energji elektrike, sipas Okinawa Electric Power Company.

Deri në 20 centimetra reshje shiu priten në rajonin e Okinawa deri në mesditën e ditës së sotme, tha agjencia.

Zyrtarët u kërkuan banorëve të qëndrojnë brenda dhe larg dritareve.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts