Tajlanda do të nisë karantinën në jahte për turistët

21:30 09/03/2021

Vendimi ka për qëllim ringjalljen e turizmit të goditur rëndë nga pandemia e Covid-19

Për të rindezur motorrët e ekonomisë ndryshe nga vendet e tjera në botë, Tajlanda ka vendosur që vizitorët t’a kryejnë karantinën dy javore në një jaht. Qeveria shpreson që të grumbullojë 58 milionë dollarë të ardhura nga turizmi i jahteve. Ministria e turizmit ka bërë të ditur se së shpejti karantina do të aplikohet edhe në plazhet më të njohura të vendit.

Vizitorët në Tajlandë tani mund të kalojnë karantinën e tyre të detyrueshme dy-javore të koronavirusit në një jaht. Qeveria shpreson që iniciativa e re do të sjellë 1.8 miliard baht ose 58 milion dollarë të ardhura nga turizmi i jahteve.

Masa ka për qëllim ringjalljen e industrisë së turizmit e cila u godit rëndë nga pandemia. Në Janar, vendi njoftoi një skemë për të lejuar vizitorët të kalonin karantinën e tyre në një kurs golfi.

Kombi i Azisë Juglindore mbështetet shumë tek turistët, por i ndaloi ata vitin e kaluar për të kufizuar përhapjen e virusit.

Programi i karantinës së jahteve do të lejojë vizitorët me një test negativ të koronavirusit të kalojnë kohën e tyre në bordin e një jahti ose anijeje të vogël lundrimi në Phuket.

Pandemia pa numrin e turistëve në destinacionin më popullor turistik duke rënë nga 40,000-50,000 në ditë. Për provën e parë të karantinës do të marrin pjesë 100 jahte.

Udhëtarëve u kërkohet të mbajnë një rrip dore që monitoron shenjat vitale, përfshirë temperaturën dhe presionin e gjakut, si dhe gjurmimin e vendndodhjes së përdoruesit përmes GPS.

Pajisja mund të transmetojë informacion edhe në det, brenda një rreze prej 10 km. Ministri i turizmit i Tajlandës ka deklaruar se do të propozonte një plan për të huajt për të bërë karantinë në zonat e njohura turistike, duke përfshirë vendpushimet në plazh.

Plani i karantinës së hotelit pritet të fillojë në Prill ose Maj në provincat e njohura, përfshirë Phuket, Krabi dhe Chiang Mai.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.