Tajlandë, mijëra njerëz i bashkohen tubimit të Bangkok duke kërkuar dorëheqjen e kryeministrit

Mijëra protestues janë mbledhur në kryeqytetin e Tajlandës për të kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Prayuth Chan-ocha, duke premtuar se do të vazhdojnë presionin derisa ai të largohet nga detyra.

Demonstrata e së enjtes në kryqëzimin Asoke në Bangkok, ishte një nga tubimet më të mëdha të këtij viti, pavarësisht një paralajmërimi nga policia më herët gjatë ditës se protestat u ndaluan për shkak të kufizimeve të koronavirusit.

Protestat kundër Prayuth kanë marrë vrull që nga fundi i qershorit, ndërsa grupet që kërkuan heqjen e tij vitin e kaluar u kthyen me mbështetje më të gjerë .

Demonstruesit fajësojnë Prayuth për trajtimin e pandemisë, veçanërisht dështimin e tij për të siguruar furnizime në kohë dhe adekuate të vaksinave. Vetëm 13 përqind e popullsisë së Tajlandës është vaksinuar plotësisht.

Vendi ka regjistruar më shumë se 1.2 milionë infeksione dhe 12.103 vdekje që nga fillimi i pandemisë vitin e kaluar, me shumicën e rasteve dhe vdekjeve që ndodhën që nga prilli i këtij viti.

Opozita akuzon kryeministrin dhe pesë ministra të tjerë të kabinetit për korrupsion, keqmenaxhim ekonomik dhe ngatërrim të përgjigjes ndaj koronavirusit.

Prayuth dhe ministrat e tij kanë hedhur poshtë akuzat dhe kanë mbrojtur performancën e tyre në parlament.

Ndërsa koalicioni qeverisës pritet t’i mbijetojë votimit të mosbesimit të planifikuar për të shtunën, për shkak të shumicës së tyre parlamentare, protestuesit thonë se do të vazhdojnë të dalin në rrugë.

“Anëtarët e parlamentit duhet të zgjedhin midis njerëzve dhe Prayuth që ka dështuar, duke shkaktuar humbje dhe vdekje të më shumë se 10,000 njerëzve,” tha Nattawut Saikua, një nga organizatorët kryesorë të protestës.

“Nëse Prayuth kalon votën e mosbesimit dhe mbetet kryeministër, ne do të vazhdojmë ta dëbojmë atë,” shtoi ai.

Ndërsa demonstrata në Asoke ishte paqësore, një grup më i vogël protestuesish anti-qeveritarë vendosën fishekzjarre dhe dogjën goma makinash pranë rezidencës së kryeministrit në një pjesë tjetër të qytetit.

Ish -shefi i ushtrisë Prayuth erdhi për herë të parë në pushtet në vitin 2014 kur udhëhoqi një grusht shteti kundër qeverisë së zgjedhur civile. Një kushtetutë e hartuar nga ushtria që lejoi një Senat të caktuar nga ushtria të votonte për kryeministrin e ndihmoi atë të mbante në detyrë pasi sondazhet u mbajtën më në fund dy vjet më parë, një zgjedhje që shumë e konsideruan të manipuluar rëndë në favor të tij.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *