Tajvani merr 2.5 milionë vaksina nga SHBA

14:52 20/06/2021

Instituti Amerikan është shprehur se donacioni pasqyroi partneritetin e fortë mes dy vendeve

Tajvani merr 2.5 milionĂ« doza vaksinash Covid-19  nga Shtetet e Bashkuara, dyfishi i sasisĂ« qĂ« ishte parashikuar pĂ«r kĂ«tĂ« shtet.

Uashingtoni, duke konkurruar me Pekinin pĂ«r tĂ« thelluar ndikimin gjeopolitik pĂ«rmes diplomacisĂ« sĂ« vaksinave, fillimisht kishte premtuar tĂ« dhuronte 750,000 doza, por e rriti atĂ« numĂ«r ndĂ«rsa administrata e Presidentit Joe Biden pĂ«rparon premtimin e saj pĂ«r tĂ« dĂ«rguar 80 milionĂ« doza nĂ« tĂ« gjithĂ« botĂ«n.

Instituti Amerikan nĂ« Tajvan bĂ«ri tĂ« ditur se donacioni pasqyroi angazhimin e SHBA pĂ«r Tajvanin si njĂ« mik i besuar dhe njĂ« partner i rĂ«ndĂ«sishĂ«m i sigurisĂ«. 2.5 milionĂ« doza tĂ« sapoardhura do tĂ« dyfishojnĂ« numrin e vaksinave qĂ« kanĂ« ardhur nĂ« ishull, duke pĂ«rfshirĂ« 1.24 milionĂ« AstraZeneca qĂ« u dhuruan nga Japonia kĂ«tĂ« muaj.

Shtetet e Bashkuara, si shumica e vendeve, nuk kanë lidhje zyrtare diplomatike me Tajvanin, por janë mbështetësi i tyre më i rëndësishëm ndërkombëtar, një gjë që ka acaruar marrëdhëniet me Kinën.

Pekini ka ofruar vaksina kineze, por qeveria në Taipei ka shprehur vazhdimisht shqetësime në lidhje me sigurinë dhe efikasitetin e tyre. Pavarësisht nga pandemia, Kina ka vazhduar të ushtrojë presion ndaj Tajvanit ushtarakisht, duke kërkuar të pohojë sovranitetin e saj.

Në Tajvan vetëm 6% e 23.5 milionë njerëzve kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës koronavirus.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *