Tajvani sanksionon Bjellorusinë për “përfshirje aktive” në luftën e Ukrainës

Tajvani ka vendosur sanksione kundër Bjellorusisë që synojnë eksportin e 57 mallrave të teknologjisë së lartë në vend, duke përmendur “përfshirjen aktive” të Bjellorusisë në pushtimin rus të Ukrainës, tha Ministria e Çështjeve Ekonomike të Tajvanit në një deklaratë të premten.

Artikujt e sanksionuar përfshijnë pajisje të caktuara të telekomunikacionit, pjesë të qarkut të integruar dhe disqe me frekuencë të ndryshueshme me qëllime të dyfishta civile dhe ushtarake.

Taipei vendosi sanksione të të njëjtës shtrirje kundër Rusisë në fillim të prillit.

Në një deklaratë të veçantë, ministria e jashtme e Tajvanit vuri në dukje se Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian, Mbretëria e Bashkuar dhe Japonia kanë njoftuar tashmë sanksione ndaj Bjellorusisë.CNN

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *