Tajvani vendos sanksione të reja kundër Rusisë, duke synuar eksportet e teknologjisë së lartë

Tajvani ka vendosur sanksione të reja kundër Rusisë që synojnë eksportin e 57 mallrave të teknologjisë së lartë, tha në një deklaratë të mërkurën Ministria e Çështjeve Ekonomike të ishullit (MOEA).

Artikujt përfshijnë pajisje të caktuara të telekomunikacionit, pjesë të qarkut të integruar dhe disqe me frekuencë të ndryshueshme që mund të përdoren për qëllime civile dhe ushtarake, sipas Agjencisë Qendrore të Lajmeve të Tajvanit (CNA).

Sanksionet hyjnë në fuqi menjëherë, tha MOEA, duke shtuar se kontrollet e zgjeruara të eksportit janë në përputhje me sanksionet ndërkombëtare për të “rritur rregulloret mbi eksportimin dhe rrjedhën e mallrave strategjike të teknologjisë së lartë (SHTC) në Rusi”.

Sipas MOEA, eksportuesit duhet të aplikojnë për licencë pranë Byrosë së Tregtisë së Jashtme (BOFT) për të eksportuar mallrat e listuara në Rusi.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *