Tajvani vendos sisteme raketore, ministria e Mbrojtjes: Nuk duam luftë, por do të rrisim gatishmërinë ushtarake

Rriten tensionet mes Kinës dh Tajvanit. “BBC” shkruan se Ushtria e Tajvanit ka vendosur sisteme raketore me bazë tokësore dhe se ka dërguar avionë e anije për të monitoruar situatën.

Njoftimi gjithashtu është bërë edhe nga ministria e Mbrojtjes në Tajvan.

Kjo masë vjen pasi shumë anije dhe avionë kinezë kaluan vijën mesatare të ngushticës së Tajvanit këtë mëngjes.

Ministria e mbrojtjes e Tajvanit përsëriti deklaratën e saj se do të rriste gatishmërinë e saj luftarake, por nuk do të kërkonte luftë.

Sakaq spekulimet janë shtuar se Kina mund të ketë lëshuar raketa mbi Tajvan.

Pekini lëshoi ​​11 raketa balistike në ujërat përreth brigjeve verilindore dhe jugperëndimore të Tajvanit të enjten, si pjesë e stërvitjeve të tij më të mëdha ushtarake ndonjëherë në rajon pas vizitës së zonjës Pelosi në ishull.

Raketat balistike qëllohen në një lartësi jashtëzakonisht të madhe dhe më pas ndjekin një trajektore të pafuqishme dhe graviteti i sjell ato në objektivin e tyre.

Nuk ka asnjë marrëveshje zyrtare për lartësinë në të cilën shtrihet hapësira ajrore e një territori, sugjerimet variojnë nga rreth 30 km (19 milje) – lartësia më e lartë në të cilën fluturojnë avioni – deri në 160 km (100 milje).

Media shtetërore kineze raportoi se disa nga raketat kishin fluturuar mbi Tajvan.

Komanda e Teatrit Lindor të Ushtrisë postoi një intervistë televizive ku një profesor në Universitetin e Mbrojtjes Kombëtare tha se kjo ishte hera e parë që një raketë kalonte Tajvanin.

Megjithatë, nuk ka pasur asnjë deklaratë zyrtare për këtë deri më tani as nga qeveritë kineze dhe as nga Tajvani.

Ministria e mbrojtjes e Japonisë spekuloi fillimisht se katër nga raketat fluturuan mbi Tajvan.

Pesë prej tyre gjithashtu zbarkuan në zonën ekskluzive ekonomike të Japonisë, tha ambasada e saj në SHBA.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com