Takimi Biden-Putin, buzëqeshje të ‘ngrira’/ Pse nuk do të japin konferencë të përbashkët shtypi

SHBA

Presidentët Biden dhe Putin kanë nisur takimin në mesditën e kësaj të mërkure, në vilën ‘La Grangan’ në Gjenevë.
Të dy udhëheqësit u mirëpritën nga Presidenti Zviceran Guy Parmelen (në qytetin e paqes, siç tha ai), para se të kalonin brenda në rezidencë, për të filluar bisedimet.
Takimi privat i dy udhëheqësve, në prani të Ministrave të Jashtëm Anthony Blinken dhe Sergei Lavrov, përfundoi pas rreth dy orësh (orari fillestar ishte një orë e 15 minuta), pasuar nga diskutime të zgjeruara midis delegacioneve të SH.B.A-ve dhe Rusisë.

Pak para se kamerat dhe shtypi të largoheshin për të filluar bisedimet midis presidentit amerikan dhe rus, Putini falënderoi Biden për “iniciativën e tij për t’u takuar”. “E di që keni bërë një udhëtim të gjatë dhe kemi shumë punë për të bërë. Marrëdhëniet e SHBA me Rusinë kanë disa çështje me njëra-tjetrën dhe zgjidhja e tyre kërkon një takim në nivelin më të lartë. Shpresoj që biseda jonë të jetë produktive ” tha presidenti rus.

Biden, nga ana e tij, tha se të dy ” do të punojnë në fusha me interes të përbashkët ”
Por pse dy udhëheqësit do të flasin veçmas? Sipas asaj që është bërë e njohur, të dy udhëheqësit nuk do të japin konferencë të përbashkët shtypi pas përfundimit të konferencës. Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë thanë se Rusia po bënte presion për atë drejtim, por Shtetet e Bashkuara rezistuan, sepse nuk donin t’i jepnin Putinit një shans për të krijuar një situatë të ngjashme me atë që ai krijoi pas takimit me Trump në 2018 në Helsinki.
Përveç kësaj, ata thanë se ishin të vetëdijshëm për dëshirën e Putinit për t’u paraqitur dhe për të folur në publik pasi “kishin siguruar më të mirën nga një president i SHBA”.

Sipas CNN , Biden buzëqeshi në disa nga batutat e Putinit, por në përgjithësi sytë e dy udhëheqësve ishin “të ngrirë”, ndërsa nuk shkëmbenin shikime të mjaftueshme me njëri-tjetrin.

Sipas programit origjinal, takimi Biden-Putin mund të zgjasë nga një (në versionin e shkurtër) deri në pesë orë (në versionin e tij të zgjeruar), ndërsa nuk ka plane specifike për bisedën midis dy udhëheqësve. Megjithatë, sipas iinformaciioneve thuhet se ata do të diskutojnë mbi pandeminë, luftën kundër krimit kibernetik dhe marrëdhëniet dypalëshe të intensifikuara së fundmi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *