Takimi Blinken–Lavrov

14:57 13/05/2021

Dy ministrat e jashtëm takohen gjatë Këshillit të Arktikut

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov do të takohen javën e ardhshme më 20 Maj në kuadër të takimit të Këshillit të Arktikut.

“Sergei Lavrov dhe Antony Blinken kanĂ« rĂ«nĂ« dakord tĂ« zhvillojnĂ« njĂ« takim tĂ« veçantĂ« gjatĂ« kĂ«tij samiti pĂ«r tĂ« diskutuar çështje kryesore tĂ« marrĂ«dhĂ«nieve dypalĂ«she dhe axhendĂ«n ndĂ«rkombĂ«tare”, tha Ministria e Jashtme ruse nĂ« njĂ« deklaratĂ«.

“GjatĂ« bisedĂ«s telefonike, dy diplomatĂ«t folĂ«n pĂ«r KorenĂ« e Veriut, programin bĂ«rthamor tĂ« Iranit dhe stabilitetin strategjik”.

Marrëdhëniet SHBA-Rusi janë përkeqësuar vazhdimisht vitet e fundit, mes akuzave të Uashingtonit për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale të SHBA-së të vitit 2020, spiunazh dhe sulme kibernetike.

Presidenti amerikan, Joe Biden, urdhëroi në Prill sanksione të reja kundër kompanive të lidhura me Rusinë, dëbimin e dhjetë diplomatëve dhe ndalimin e bankave amerikane për të blerë drejtpërdrejt borxhin e lëshuar nga Rusia.

Moska u përgjigj duke dëbuar 10 diplomatë amerikanë, ndaluar hyrjen e zyrtarëve të lartë në territorin e saj dhe përfaqësitë amerikane të punësonin shtetas të huaj.

PavarĂ«sisht kĂ«tyre masave ndĂ«shkuese, tĂ« dy palĂ«t po diskutojnĂ« njĂ« samit tĂ« mundshĂ«m midis presidentĂ«ve  Joe Biden dhe Vladimir Putin nĂ« njĂ« vend tĂ« tretĂ« nĂ« Qershor tĂ« vitit 2021.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *